گجت نیوز/ جزئیات لو رفته از کدهای اولیه iOS 17 اطلاعاتی کلیدی را در خصوص تفاوت های iPhone 15 Ultra – آیفون 15 اولترا با مدل پرو در اختیارمان قرار می‌دهد. این اطلاعات تاییدکننده شایعات پیشین هستند.
 با اینکه iOS 16 تغییرات ظاهری بزرگی را در سیستم عامل اپل کلید زد و برخی قابلیت‌های جدید را به این سیستم عامل اضافه کرد، اما ایرادات فراوانی که پس از نصب آن گریبان‌گیر کاربران شد، باعث شده اپل چندان به این آپدیت نرم افزاری خود افتخار نکند!

در این میان خبر خوب این است که به‌زودی نسل بعدی سیستم عامل‌های اپل، iOS 17، در محوریت توجهات قرار خواهد گرفت. مهم‌تر از آن، اینکه با بررسی کدهای اولیه لو رفته از این سیستم عامل می‌توان متوجه برخی تفاوت های آیفون ۱۵ اولترا و پرو شد.

این اطلاعات جدید توسط یکی از افشاگران توییتر به نام LeaksApplePro لو رفته که سابقه نسبتا خوبی از لو دادن اسناد و اطلاعات مربوط به دستگاه‌های اپل دارد. بر اساس این اطلاعات، iOS 17 به جای اضافه کردن قابلیت‌های جدید، بیشتر بر روی ارتقای پایداری و عملکرد بهینه‌تر این سیستم عامل متمرکز است.

در عین حال، مهم‌ترین نکته در خصوص این کدهای لو رفته مربوط به اطلاعات پیرامون مدل‌های اولترا (پرو مکس) و پرو آیفون ۱۵ است که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

کدهای iOS 17 در مورد تفاوت های آیفون 15 اولترا و پرو مکس به ما چه می‌گویند؟
علیرغم اینکه این اطلاعات توسط افشاگر چندان مطرحی فاش نشده‌اند، اما جزئیات موجود در آن‌ها پیش‌بینی دقیقی از مشخصات نسل بعدی آیفون‌ها ارائه می‌دهند. این اطلاعات علاوه بر تاکید بر تفاوت‌های مدل‌های مختلف آیفون با یکدیگر، قابلیت‌های عمومی هریک از نسخه‌ها را نیز تا حدودی تشریح می‌کنند.

در ادامه به بررسی بیشتر این اطلاعات می‌پردازیم:

داینامیک آیلند در همه مدل‌های آیفون ۱۵


نخستین اطلاعات مستخرج از کدهای iOS 17 گویای این هستند که این سیستم عامل توسط شش مدل مختلف از آیفون مجهز به داینامیک آیلند پشتیبانی خواهد شد. از این شش دستگاه، دو گوشی آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس متعلق به نسل کنونی پرچمداران اپل هستند.

به این ترتیب، هر چهار مدل از خانواده iPhone 15 به قابلیت جذاب داینامیک آیلند مجهز خواهند بود.

درگاه USB-C و سرعت انتقال


بر اساس کدهای iOS 17، به نظر می‌رسد اپل در نسل بعدی گوشی‌هایش سرانجام قید استفاده از پورت‌های لایتنینگ را زده و در عوض از درگاه USB-C استفاده خواهد کرد.‌ البته پیش از این، شایعات فراوانی در این خصوص در اینترنت منتشر شده بود. با این حال اطلاعات مستخرج از کدهای iOS 17 تاییدکننده این شایعات هستند.

بعلاوه، بر اساس این اطلاعات، ظاهرا مدل استاندارد آیفون با صفحه نمایش ۶.۱ اینچی و مدل پلاس با صفحه نمایش ۶.۷ اینچی سرعت انتقالی هم‌تراز با درگاه‌های لایتنینگ خواهند داشت. از سوی دیگر اما مدل‌های پرو و اولترا که به ترتیب صفحه نمایش‌های ۶.۱ و ۶.۷ اینچی خواهند داشت، نرخ انتقال بالاتری را ارائه خواهند داد.

پردازش بهتری تصاویر در آیفون ۱۵ اولترا


بر اساس اطلاعات افشا شده از کدهای iOS 17، به نظر می‌رسد نخستین تفاوت مهم آیفون 15 اولترا و پرو مربوط به پردازش تصاویر و کیفیت عکس‌ها خواهد بود؛ چرا که بر اساس این جزئیات جدید، مدل اولترا از iPhone 15 بهترین پردازش و کیفیت تصاویر را در میان تمامی مدل‌ها ارائه خواهد داد.

بر این اساس همچنین می‌توان نتیجه گرفت که حسگرهای دوربین به کار رفته در مدل اولترا قدرتمندتر و باکیفیت‌تر از مدل پرو خواهد بود.

عملکرد فنی بهتر آیفون ۱۵ اولترا


علیرغم اینکه هر دو مدل پرو و اولترا از iPhone 15 به تراشه A17 Bionic مجهز خواهند بود، به نظر می‌رسد مدل اولترا قدرتمندتر از مدل پرو خواهد بود؛ چرا که به گفته LeaksApplePro، مدل اولترا آزادی عمل بیشتری در مقایسه با مدل پرو خواهد داشت.

این افشاگر همچنین ادعا می‌کند که پریمیوم‌ترین مدل آیفون 15 احتمالا به سیستم تهویه بهتری در مقایسه با بقیه مدل‌ها مجهز خواهد بود. این اتفاق باعث خواهد شد که تراشه A17 Bionic بتواند حداکثر عملکرد خود را در این مدل ارائه دهد.

دیگر تفاوت های مدل اولترا با پرو و سایر مدل‌های iPhone 15
اطلاعات لو رفته از کدهای نسل بعدی سیستم عامل‌های کاملا هم‌سو با شایعات پیشین در خصوص این سری پرچمداران اپل مبنی بر تفاوت‌های کلیدی مدل‌های پریمیوم این گوشی با مدل‌های پایه هستند. از جمله این تفاوت‌های احتمالی می‌توان به بدنه تیتانیومی، صفحه نمایش بزرگ‌تر و حسگر جدید پریسکوپ اشاره کرد.

این قابلیت‌ها احتمالا تنها در مدل اولترا آیفون 15 مشاهده خواهند شد و مدل پرو فاقد آن‌ها خواهد بود. بنابراین از هم‌اکنون می‌توان انتظار داشت که iPhone 15 Ultra یکی از برترین گوشی‌های پریمیوم سال 2023 باشد.

مطابق روال هر سال، اپل سیستم عامل iOS 17 را در ماه ژوئن سال 2023 رونمایی کرده و به همراه سری محصولات آیفون 15، در ماه سپتامبر روانه بازار خواهد کرد. با این حال احتمالا تا آن زمان اطلاعات بیشتری از این سیستم عامل و مدل‌های جدید آیفون لو خواهند رفت!

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم