شهر سخت افزار/ دو روز پیش بود که برای اولین بار اخبار پیرامون درخواست دولت ایالات متحده آمریکا از ژاپن و هلند به عنوان دو بازیگر بزرگ صنعت نیمه هادی برای تحریم صنایع مرتبط چین منتشر شد. ساعتی پیش این خبر حالت رسمی به خود گرفته و اعلام شد که هلند و ژاپن با حضور در جبهه آمریکایی، صادرات تجهیزات نیمه هادی به چین را متوقف خواهند کرد.

سال‌هاست که چین و آمریکا در برابر هم قرار گرفته و صنایع آنها رقابتی تنگاتنگ با هم دارند. در واقع آمریکا که شروع کننده این جنگ خاموش است از اوایل قرن جاری تلاش کرده که با سخت‌تر کردن تجارت چین با کشورهای دیگر، به هر نحوی که شده مانع رشد اقتصادی سرسام‌آور چین شده یا به نوعی این رشد را کُندتر کند.

در همین راستا و در دوران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، اولین تحریم‌های صنعت نیمه هادی چین و شرکت‌های بزرگ فناوری این کشور مانند هواوی و ZTE وارد فاز عملی شده و حالت گسترده‌ای به خود گرفتند. در این شرایط صادرات تجهیزاتی که از فناوری‌های آمریکایی یا ثبت شده در آمریکا استفاده می‌کنند، نیز ممنوع اعلام شد.

دلایل آمریکا برای اعمال تحریم‌ها علیه چین در این حوزه بهانه‌هایی در محورهای حقوق بشر و استفاده جهت اهداف نظامی چین از یک سو و جاسوسی از شرکت‌ها و مردم آمریکا از سوی دیگر بوده است. اما در حالیکه کاخ سفید شرکت‌های اینتل، AMD، کوالکام و بسیاری دیگر را به تحریم صنایع چینی رده بالا ملزم نموده، گویا همچنان به گسترش این گروه می‌اندیشد.

ایجاد جبهه مشترک آمریکا، هلند و ژاپن علیه صنعت نیمه هادی چین
بنابر گزارش رجیستر، در جدیدترین اقدام آمریکایی‌ها، پس از مدت زمان کوتاهی از تصمیم بسط تحریم‌های چین به کشورهای دیگر، هلند و ژاپن نیز اعلام کردند که به جبهه آمریکا در تحریم هر چه بیشتر صنعت نیمه هادی چین می‌پیوندند. همانطور که می‌دانید هلند به دلیل وجود شرکت‌های بسیار پیشرفته‌ای مانند ASML و فیلیپس و ژاپن نیز به دلیل میزبانی از شرکت‌هایی مانند توشیبا، شارپ، پاناسونیک و ...، از بزرگترین و مهمترین تولیدکنندگان صنعت نیمه هادی دنیا هستند.

در واقع بخش دیگری از این اقدام آمریکا به نفع صنایع خود بوده است. در همین زمینه دولت بایدن سال گذشته به صورت ضمنی اعلام کرده که عدم صادرات به چین موجب ایجاد فرصتی برای شرکت‌های کشورهای دیگر شده تا حضور خود در بازار چین را بیشتر کرده و جای خالی صنایع آمریکایی را پر کنند.

دولت آمریکا همچنین در توافق با هلند و ژاپن به آنها تضمین داده که عدم صادرات به چین موجب ایراد آسیب به کشورهای این بلوک همکاری نخواهد شد.

جالب است که سیاست‌مداران یا دولت‌های دو کشور هلند و ژاپن تا به این لحظه نسبت به خبر منتشر شده واکنشی نشان نداده‌اند. حتی در این خصوص بلومبرگ به نقل از مارک روته، نخست وزیر هلند، اعلام کرده که دولت این کشور در مورد این موضوع بسیار محتاط بوده و پیرامون جزئیات توافق به صورت عمومی صحبت نخواهد کرد.

نیویورک تایمز نیز ضمن اشاره به صحبت‌های افراد مطلع در این زمینه اعلام نموده که به دلیل حساسیت موضوع، جزئیات توافق سه جانبه فوق به اطلاع عموم نخواهد رسید.

اقدام متقابل چین علیه تحریم های آمریکا
در همین حال چینی‌ها نیز دست روی دست نگذاشته و اقدامات متقابلی را برای دور زدن یا مقابله با تحریم‌های صنعت نیمه هادی خود از جانب آمریکا در پیش گرفته‌اند. در آذر ماه بود که وزارت بازرگانی دولت خلق چین به صورت رسمی فهرست ممنوعیت صادرات صنایع خود در زمینه‌ فناوری‌های پیشرفته مانند ساخت و آماده‌سازی ویفر نیمه هادی فوتوولتاییک که در ساخت پنل‌های خورشیدی استفاده می‌شود را بروز کرده است.

اما برای اینکه بدانید این تحریم چه تأثیری بر کشورهای دیگر می‌گذارد باید به آمار مرتبط با این حوزه رجوع کنید. چین در حال حاضر تولیدکننده 80 درصد از سهم بازار تولید سلول‌های خورشیدی است و بر این بازار تسلطی بسیار بزرگ دارد.

تقاضای فزاینده چنین محصولاتی در سرتاسر جهان از دلایل تمایل کشورها به سمت منابع تجدیدپذیر انرژی است. اگر چین اجازه صادرات فناوری تهیه ویفر سیلیکونی فتوولتائیک به کشورهای دیگر را ندهد، رقبا برای ورود به این عرصه کار بسیار دشواری خواهند داشت. در واقع دولت پکن ممکن است بتواند گلوگاهی بزرگ در این زمینه ایجاد کند که اجرای اقدامات سازگاری با آب و هوا را برای کشورهای صنعتی بسیار دشوار و هزینه‌بر کند.

نکته دیگر این است که تصمیم فوق می‌تواند مانع از ایجاد تاسیسات تولیدی در خارج از چین توسط شرکت‌های چینی نیز بشود. اما واردات از چین نیز در این زمینه بسیار حساس است. در واقع بسیاری از صنایع تولید کننده پنل‌های خورشیدی چین در استان سین کیانگ واقع شده‌اند که یکی از بزرگترین مراکز فعالیت و کار اجباری مردم نژاد ایغور است؛ مردمی که به واسطه ممنوعیت و محدودیت‌های کمرشکن دولت چین، همواره زیر ذره بین کشورهای غربی و یکی از دلایل تحریم‌های صنایع این استان چین بوده‌اند.

ایالات متحده پیش از این واردات از سین کیانگ را به دلیل نگرانی‌های مسائل حقوق بشری ممنوع کرده است، به این معنی که ممنوعیت صادرات فتوولتائیک می تواند دست چین را برای اقدامات بیشتر علیه این صنعت بازتر کرده و این بازی را همچنان پیچیده‌تر از قبل کند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم