شهر سخت افزار/ به تازگی نتایج بنچمارک پردازنده روسی هشت هسته ای Elbrus-8SV منتشر و برخی از مشخصات آن افشا شده است. پردازنده 28 نانومتری روسی با فرکانس 1.5 گیگاهرتز و سرعتی بین 10 تا 30 فریم بر ثانیه نتایج بسیار ضعیفی را در اجرای بازی‌های مختلف به نمایش گذاشته است. جزئیات بیشتر درباره پردازنده Elbrus را در ادامه این مطلب از شهر سخت افزار بخوانید.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده دو شرکت Baikal و Elbrus در ساخت پردازنده‌های بومی روسی به ایفای نقش پرداخته که اولی در حوزه پردازنده‌های سرور و دومی در حوزه پردازنده‌های دسکتاپ فعالیت دارد.پیش از این اعلام شده بود که کار تولید پردازنده‌های سرور Baikal با مشکل مواجه شده و تایوانی‌های به علت تحریم‌ها حاضر به همکاری با روس‌ها نیستند. اما در حوزه پردازنده‌های دسکتاپ شاهد عرضه یک پردازنده هشت هسته‌ای از سوی Elbrus هستیم.

البته فناوری ساخت 28 نانومتری پردازنده Elbrus-8SV برای یک دهه قبل بوده و نمی‌توان امید چندانی به درخشش این پردازنده با فرکانس 1.5 گیگاهرتز داشت. در همین رابطه بنچمارک‌های مختلفی از عملکرد گیمینگ این پردازنده منتشر شده که از وضعیت نه چندان مطلوب Elbrus-8SV حکایت دارد. این پردازنده به 16 مگابایت حافظه کش L3 مجهز شده و قدرت پردازشی آن معادل 576 گیگافلاپ است.

مجموعه‌ای از بازی‌ها مانند Elder Scrolls III: Morrowind و S.T.A.L.K.E.R Call of Pripyat و S.T.A.L.K.E.R Clear Sky و CSGO و PUBG با استفاده از تراشه Elbrus اجرا شدند. عملکرد گیمینگ این پردازنده جالب توجه نبود. عملکرد پردازنده Elbrus-8SV در بازی CSGO بین 10 تا 30 فریم بر ثانیه بوده و در بازی Clear Sky به سختی به 10 فریم بر ثانیه می‌رسید. همچنین عملکرد این پردازنده در بازی Call of Pripyat نیز بین 10 تا 20 بر ثانیه بود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم