شهر سخت افزار/ اینتل به تازگی جزییات اولیه از دومین نسل از پردازنده‌های گرافیکی خود را با عنوان Xe2 و کد Battlemage منتشر کرده است. بنا به گفته این شرکت قرار است دو ریزمعماری با عناوین Xe2-LPG و Xe2-HPG برای تولید کارت‌های گرافیک مجزا و یکپارچه این خانواده به کار گرفته شوند.

هنگامی که اینتل در سال 2020 سری پردازنده‌های گرافیکی Xe خود را معرفی کرد اعلام شد که قرار است در تولید این محصولات از چهار ریزمعماری مختلف استفاده کند. البته استفاده از هرکدام از این ریزمعماری‌ها با تاخیر همراه شد و حتی ریزمعماری Xe-HP که قرار بود با استفاده از آن هسته‌های گرافیکی دیتاسنترها تولید شود نیز لغو شد.

این شرکت همچنین در بهینه سازی این رده از محصولات خود با مشکلاتی روبرو شد و انتشار درایورهای مناسب برای آن‌ها بیش از حد زمان گرفت. اما به نظر می‌رسد برای خانواده بعدی از این محصولات قرار نیست این اتفاقات رخ دهد.


اینتل به تازگی اطلاعات اولیه از پردازنده‌های گرافیکی Xe 2 خود را منتشر کرده است. این پردازنده‌ها قرار است با کد Battlemage روانه بازارهای جهانی شوند و بنا به گفته اینتل قرار است در تولید آن‌ها از تعداد کمتری از ریزمعماری‌ها بهره گرفته شود. تاکنون نام دو ریزمعماری Xe2-LPG و Xe2-HPG از سوی این شرکت اعلام شده است که ظاهراً قرار است برای تولید رده مختلفی از این پردازنده‌های گرافیکی به کار گرفته شوند.

آقای Tom Petersen یکی از مدیران بالارده اینتل به تازگی در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که بخش هسته‌های گرافیکی این شرکت در مراحل تولید نسل اول از کارت‌های گرافیک Arc و همچنین پردازنده‌های Xe درس‌های زیادی را آموخته است. بنا به گفته او قرار بود در معماری Xe، محصولات مختلفی جهت استفاده در دیتاسنترها، سیستم‌های خانگی و همچنین لپ‌ تاپ‌ها و دیگر دستگاه‌های موبایلی استفاده شود و این موضوع سبب شد که بهینه‌سازی آن‌ها به کاری زمان‌بر و پیچیده مبدل شود.

در تولید سری پردازنده‌های گرافیکی Xe2 نیز قرار است روش مشابه‌ای پیاده سازی شود و دو رده مختلف از این تراشه‌ها تولید شود. ریزمعماری Xe2-HPG برای تولید کارت‌های گرافیک مجزا استفاده خواهد شد و ریزمعماری Xe2-LPG نیز برای پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه در نظر گرفته شده است. اینتل انتظار دارد که در تولید دومین نسل از پردازنده‌های گرافیکی خود با مشکلات و چالش‌های کم‌تری روبرو باشد و پس از آن نیز در تولید پردازنده‌های نسل سومی Xe3 یا Celestial نیز مسیر کوتاه‌تری را برای عرضه این محصولات طی کند.

Raja Koduri مدیر بخش معماری هسته‌های گرافیکی اینتل نیز در این مصاحبه اعلام کرده است که این شرکت در تولید و عرضه نسل اول از پردازنده‌های گرافیکی خود با عنوان Xe، با مشکلات و موانعی روبرو بود. اما انتظار می‌رود در تولید نسل دوم و سوم این محصولات با استفاده از معماری‌های Xe2 و Xe3 مسیری ساده‌تر در پیش داشته باشد.

باید دید که آیا انتظارات اینتل در مورد چالش‌های کمتر در مسیر تولید این پردازنده‌های گرافیکی کمتر می‌شود و اینتل بالاخره می‌تواند محصولات بالارده خود را بدون تاخیر جهت رقابت با بهترین کارت‌های گرافیک AMD و انویدیا روانه بازار کند یا خیر؟ انتظار می‌رود پردازنده‌های گرافیکی نسل دومی Xe 2 Battlemage در سال 2024 میلادی روانه بازار شوند.

اینتل همچنین امروز اعلام کرد که قصد دارد تا زمان عرضه پردازنده‌های گرافیکیXe 2 Battlemage ، درایورهای بهینه سازی شده جدیدی را برای کارت‌های Alchemist خود منتشر کند. همچنین قرار است در 12 ماه آینده کارت‌های گرافیک جدید و با ارزش خرید بالا در رده‌های مختلف قیمتی در این خانواده عرضه شود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم