شهر سخت افزار/ سرانجام یکی از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس تأیید کرد در لایحه بودجه سال 1402 حقوق ورودی گوشی‌های بالای 600 دلار افزایش یافته است. به این ترتیب از سال آینده شاهد افزایش قیمت تمام شده گوشی‌های بالای 600 دلار خواهیم بود که عمدتاً پرچم‌دار هستند. جزئیات را در شهر سخت افزار بخوانید.

حقوق ورودی 7 میلیون تومانی یک گوشی هزار دلاری در سال 1402
رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲، درباره جلسه دیروز عصر کمیسیون مزبور به ایلنا گفت: حقوق ورودی رویه تجاری واردات گوشی‌های تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار برابر ١۵ درصد تعیین می‌شود.به این ترتیب شاهد افزایش 3 درصدی حقوق ورودی گوشی‌های بالای 600 دلار به کشور خواهیم بود که میزان رشد آن قابل توجه است. برای نمونه این رقم در خصوص یک گوشی 600 دلاری، هجده دلار یا معادل حدود 800 هزار تومان است که 15 درصد آن جمعاً 4 میلیون تومان می‌شود.

بر همین اساس حقوق ورودی یک گوشی 1000 دلاری با نرخ ارز امروز حدود 6 میلیون و 750 هزار تومان خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق درباره واردات گوشی افزود:  واردات گوشی در سایر رویه‌ها به مأخذ دو برابر محاسبه و دریافت خواهد شد. واردات این کالاها از طریق مناطق آزاد تجاری و صنعتی نیز مشمول این حکم می‌شود و مانند سرزمین اصلی است.

به این ترتیب به نظر می‌رسد جدای از عوامل همیشگی، سال آینده به طور قطع شاهد افزایش قیمت تمام شده گوشی‌های هوشمند برای شهروندان باشیم.

نگارنده معتقد است با وجود تلاش هایی که برای ممنوعیت واردات کالاهای ارزبر چون گوشی های پرچمدار صورت می گیرد، سود سرشار آنها باعث می شود در نهایت واردات چنین محصولاتی در سال 1402 هم تداوم داشته باشد که افزایش حقوق گمرکی خود گواه آن است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم