دیجیاتو/ سامسونگ اواخر امسال شروع به انتشار اندروید 14 و رابط کاربری One UI 6.0 می‌کند، اما تمام محصولات گلکسی آن‌ها را دریافت نخواهند کرد.

فرقی نمی‌کند صاحب یک گوشی ارزان‌قیمت باشید یا پرچمدار؛ چرا که در هر حالتی در زمان مشخصی پشتیبانی شرکت سازنده از دستگاه شما به پایان می‌رسد. بنابراین کاربران برخی گوشی‌های و تبلت‌های سامسونگ نباید منتظر دریافت اندروید 14 و رابط کاربری مبتنی بر آن یعنی One UI 6.0 باشند. اما این دستگاه‌ها کدامند؟

سامسونگ تا چند سال پیش حداکثر 2 تا 3 سال از محصولات خود پشتیبانی نرم‌افزاری می‌کرد، اما پس از مدتی تصمیم گرفت که این پشتیبانی را به 4 نسخه اصلی اندروید افزایش دهد. درحقیقت از سری گلکسی S21 (شامل گلکسی S21 FE)، تمام گوشی‌های سری گلکسی S تا چهار نسخه اندروید را دریافت می‌کنند. البته این سیاست برای گلکسی A33 تا A73 و همچنین نسل جدید آن‌ها یعنی A34 و A54 هم صادق است.

گوشی‌های سامسونگ که اندروید 14 را دریافت نخواهند کرد

همانطور که می‌توان حدس زد، گوشی‌های قدیمی‌تر از سیاست انتشار 4 نسخه اندروید سامسونگ، دیگر به‌روزرسانی نمی‌شوند. درحقیقت اندروید 13 و رابط کاربری One UI 5.0 آخرین به‌روزرسانی اصلی آن‌ها خواهد بود.

گوشی‌ها و تبلت‌های سامسونگ که در ادامه مشاهده می‌کنید، اندروید 14 را دریافت نخواهند کرد، بااین‌حال برای مدتی پچ‌های امنیتی برای آن‌ها منتشر خواهد شد:

گلکسی S10 لایت
گلکسی S20 FE
گلکسی S20/ گلکسی S20 پلاس / گلکسی S20 اولترا
گلکسی نوت 10 لایت
گلکسی نوت 20 / گلکسی نوت 20 اولترا
گلکسی زد فلیپ
گلکسی زد فولد 2
گلکسی A22 و A32
گلکسی A51 و A71
گلکسی تب A8
گلکسی تب A7 لایت
گلکسی تب S6 لایت 2020
گلکسی تب S7 / گلکسی تب S7 پلاس

اگر دستگاه شما در لیست بالا وجود ندارد، اما نسخه‌ای قدیمی‌تر از اندروید 13 را اجرا می‌کند، پس خبری از اندروید 14 برای آن نخواهد بود.

درحال‌حاضر سامسونگ اعلام نکرده که چه زمانی اندروید 14 و رابط کاربری One UI 6.0 را منتشر می‌کند، البته هنوز خود گوگل هم نسخه پایدار این سیستم‌عامل موبایلش را منتشر نکرده است. انتظار می‌رود تا پیش از پایان سال جاری میلادی، سامسونگ شروع به انتشار این به‌روزرسانی برای برخی محصولاتش کند.

به احتمال زیاد سری گلکسی S23 اولین گوشی‌های سامسونگ خواهند بود که اندروید 14 و رابط کاربری One UI 6.0 را دریافت خواهند کرد. این احتمال وجود دارد که گلکسی زد فولد 5 و زد فلیپ 5 به‌طور پیش‌فرض با این نسخه‌ها از راه برسند، هرچند اطمینانی برای آن وجود ندارد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم