گیم فا/ Tchia یک بازی اکشن ماجرایی است که توسط استودیوی Awaceb توسعه یافته و توسط Kepler Interactive منتشر شده است. در ادامه نگاهی به نقدها و نمرات بازی می‌اندازیم.

بازی Tchia یک اثر مستقل در ژانر اکشن ماجرایی است. بازیکن در این بازی کنترل Tchia، پروتاگونیست بازی، را بر عهده می‌گیرد و باید در جزیره‌ای استوایی به دنبال پدر ربوده شده‌ی او بگردد. Tchia قابلیتی به نام Soul Jumping دارد که به او اجازه می‌دهد تا کنترل حیوانات و اشیا در جهان پیرامون را به دست گرفته و از آن‌ها برای رفتن به مکان‌های جدید، حل پازل‌ها و دفاع از خود در مقابل دشمنان استفاده کند. به گفته‌ی توسعه‌دهنده‌ی بازی، بازیکنان می‌توانند کنترل بیش از ۳۰ حیوان و صدها شی را در دست بگیرند.

بازی Tchia در جریان رویداد The Game Awards 2020 معرفی شد و در ابتدا قرار بود در سال ۲۰۲۲ عرضه شود، اما تا مارس ۲۰۲۳ تاخی خورد. این بازی توسط استودیوی مستقل Awaceb توسعه یافته که در مجموع از ۱۲ نفر تشکیل شده است. Tchia توسط Kepler Interactive منتشر شده که یک لیبل انتشار متشکل از چندین استودیوی مستقل از جمله خود Awaceb است. هم‌چنین باید گفت که این بازی با Unreal Engine توسعه یافته است.

God is a Geek 9/10
Tchia یک بازی خوش‌ساخت و زیبا است که در عین ارائه‌ی گیم‌پلی متنوع و فرصت‌هایی برای گشت و گذار، سنت‌ها و فرهنگ‌های منحصر به فرد را جشن می‌گیرد.

Game Informer 8.5/10

Tchia از سرگرمی لذت‌بخش و کنجکاوانه لبریز شده است. ایده‌ی رها کردن بازیکنان در یک سندباکس تعاملی هدفی است که از زمان خلق بازی‌های ویدیویی توسعه‌دهندگان زیادی به دنبال آن بوده‌اند. عناوین کمی واقعا آزادی عمل رها شدن در یک زمین بازی دیجیتالی را به شما می‌دهند و با وجود اینکه Tchia بدون کاستی‌های خود نیست، اما در مجموع با بازی نادری طرف هستیم که وسوسه‌ی بازی در جهان دیجیتالی را تقریبا در هر فرصتی پاداش می‌دهد. لحن، موسیقی و توانایی‌های Tchia همه دست به دست هم می‌دهند تا اثری را خلق کنند که به زبان ساده سرگرم‌کننده است.

GamesRadar 8/10
لحظات ماندگار Tchia همه مربوط به مردم و جوامع مختلف می‌شوند که دست به دست هم می‌دهند تا یک سکانس موزیکال را خلق کنند. در مجموع استودیوی Awaceb توانسته یک ماجراجویی لذت‌بخش و خلاقانه را ارائه دهد. Tchia واقعا در زمینه‌های زیادی فوق‌العاده است.

IGN Italia 7.9/10
قطعا با اثری طرف هستیم که با سایر بازی‌های جهان باز بدون روح و خلاقیت فاصله‌ی زیادی دارد. Tchia یک ماجراجویی استوایی است که به زیبایی‌های فرهنگی و ارضی کالدونیای نو ادای احترام می‌کند. با این حال این نسخه‌ی کوچک‌تر The Legend of Zelda: Breath of the Wild کاستی‌های زیادی هم دارد که در میان آن‌ها می‌توان به بعد فنی بازی و کوتاه بودن داستان اشاره کرد. در هر صورت Tchia یک بازی سرگرم‌کننده است که می‌داند چگونه بازیکنان را عاشق فرهنگ منحصر به فرد مردم Kanak کند.

PlayStation Universe 7.5/10
یک سری از مشکلات فنی دائم بازی، بخش داستانی بسیار کوتاه و ساختار جهان باز فرمول‌زده به تجربه‌ای فرهنگی که در مجموع عالی است ضربه می‌زنند. در هر صورت باید گفت که المان‌های گیم‌پلی منحصر به فرد Tchia، موسیقی فرح‌بخش آن و جهان معمولا زنده‌اش باعث می‌شوند تا این بازی ارزش تجربه کردن را داشته باشد.

Push Square 7/10
Tchia اثری است که تجربه‌ای منحصر به فرد را در مقایسه با سایر بازی‌های ویدیویی ارائه می‌دهد. این بازی عشق و علاقه‌ی توسعه‌دهندگان آن به کالدونیای نو را نشان می‌دهد و یک حس و حال استوایی فوق‌العاده را به بازیکن منتقل می‌کند. متاسفانه باگ‌ها در نهایت به این بازی ضربه زده و مانع از تجربه‌ی کامل بازی می‌شوند، اما در هسته‌ی این بازی با ساخته‌ی بسیار خوبی طرف هستیم. پر واضح است که عشق زیادی در ساخت این بازی صرف شده و با توجه به در دسترس بودن آن روی PS Plus Extra از روز اول، قطعا بازیکنان زیادی هم در این عشق سهیم خواهند شد.

GamingBolt 6/10
Tchia به لطف تصویر زیبایی که از کالدونیای نو ارائه می‌دهد و مکانیک‌های حرکت منحصر به فردی که دارد قطعا فاقد نکات جالب نیست. با این حال طراحی ضعیف ماموریت‌ها و فعالیت‌های جانبی خشک و خالی این نقاط قوت را حسابی پایین می‌آورند.

گفتنی است که بازی Tchia در حال حاضر بر روی پلی استیشن ۵، پلی استیشن ۴ و پلتفرم PC در دسترس است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم