شهر سخت افزار/ به تازگی جزئیات جدیدی درباره پردازنده‌های Ryzen Threadripper 7000 TR5 به بیرون درز کرده است. بر اساس اعلام یکی از منابع خبری نسل جدید پردازنده های HEDT تیم قرمز تا پایان سال جاری به دست کاربران خواهد رسید. جزئیات بیشتر درباره پردازنده های جدید AMD را در ادامه این مطلب بخوانید.

AMD عرضه بسیار موفقی با پردازنده‌های Threadripper 5000 داشت و هیچ رقیبی هم در این بازار نداشت. اما طی یک ماه گذشته، شرکت اینتل عرضه پردازنده‌های Sapphie Rapids را آغاز کرده و در همین یک ماه، همه چیز در بازار پردازنده‌های HEDT به نفع تیم آبی تغییر کرده است.

پردازنده‌های Ryzen Threadripper 5000 Zen3 شرکت AMD همچنان از نظر عملکرد فنی بهترین پردازنده‌های کلاس خود هستند و پردازنده‌های Sapphire Rapids به آن‌ها از نظر قدرت خالص پردازشی به آن‌ها نزدیک هم نمی‌شوند. اما مسئله این است که پلتفرم Sapphire Rapids، یک پلتفرم به‌روز و آینده‌دار است و از فناوری‌های نوین نظیر حافظه‌های DDR5 و رابط PCIe 5.0 پشتیبانی می‌کند.

مشخصات پردازنده‌های Ryzen Threadripper 7000 TR5

پردازنده های سری Ryzen Threadripper 7000 که با کُد Storm Peak شناخته می شوند، مبتنی بر ریزمعماری Zen 4 هستند و ممکن است بیش از 64 هسته پردازشی داشته باشند. این پردازنده ها ثمره تلاش های AMD در توسعه پردازنده های EPYC Genoa هستند و امکان عرضه مدل های 96 هسته ای هم وجود دارد. البته آنچه که گفته شد صرفاً در صورت احساس نیاز توسط AMD رخ خواهد داد.

پرچمدار پردازنده های سری Sapphire Rapids W3400 رقیب دارای 56 هسته پردازشی است، بنابراین مدل های 64 هسته ای Zen4 Threadripper هم برای رقابت کافی به نظر می رسند. همانطور که می دانید Zen4 با بهبود قابل توجه کارایی و راندمان انرژی همراه است و پلتفرم بروزی هم با آخرین استانداردهای ارتباطی روز دارد.

یکی از مهم ترین تغییرات پردازنده های سری Ryzen 7000، مهاجرت به حافظه رم DDR5 است. همچنین پردازنده های سری Ryzen 7000 از PCIe 5.0 پشتیبانی می کنند. بر اساس شایعات ممکن است AMD هم در دنباله روی از اینتل، هر دو پردازنده های دسکتاپ رده بالا (HEDT) و ورک استیشن (WS) را در یک خانواده ادغام کند و دیگر خبری از دو پلتفرم مجزا نباشد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم