گجت نیوز/ گزارش جدیدی منتشر شده که نشان می دهد آمازون در حال ساخت یک رقیب جدید برای مرورگر گوگل کروم است. اما مرورگر وب آمازون چگونه می‌تواند رقیب قدرتمند خودش را شکست دهد؟
 
بی‌شک گوگل کروم محبوب‌ترین مرورگر وب جهان است. این مرورگر چند سال پیش عرضه شد و به‌راحتی با خلع سلاح مرورگرهای قدیمی، جهان وب را به تسخیر خودش درآورد. این روزها اکثر مرورگرهای وب جهان مبتنی بر موتور کرومیوم هستند که هسته مرکزی Chrome است. این یعنی کروم بر اکثر مرورگرهای موجود حکمرانی می‌کند.

مرورگر کمپانی گوگل انتخاب محبوب بسیاری از کاربران در سراسر جهان است، اما برخی دیگر معتقدند که این مرورگر بیش از حد رم سیستم را اشغال می‌کند و به‌همین خاطر هم به‌دنبال گزینه‌های دیگر می‌روند.  اکنون گزینه‌های خوبی برای رقابت با کروم وجود دارد. مرورگر موزیلا فایرفاکس، مایکروسافت اج، ویوالدی و اپرا GX همگی می‌توانند رقبای خوبی برای مرورگر گوگل باشند. اما حالا بر اساس گزارش جدیدی که منتشر شده، به‌نظر می‌رسد که آمازون هم آماده رونمایی از مرورگر وب خودش می‌شود.

بازار مرورگرهای وب هنوز آنقدر شلوغ نشده که جلوی آمازون را برای ورود به این بازار بگیرد. طبق یک نظرسنجی جدید، به‌نظر می‌رسد که آمازون می‌خواهد در حوزه مرورگرها نیز فعالیت کند. این نظرسنجی چند روز پیش توسط کمپانی Amazon برای برخی از کاربران ارسال شده و در مورد یک مرورگر وب کاملاً جدید از آن‌ها نیازسنجی شده است.

مرورگر وب آمازون چه امکانات منحصربه‌فردی خواهد داشت؟
این پرسشنامه به آمازون کمک می‌کند تا در مورد نیازهای کاربران به دانلود و استفاده از یک مرورگر جدید، بیشتر اطلاع پیدا کند. بسیاری از کاربران نسبت به آزمایش کردن یک مرورگر جدید حس خوبی ندارند و این می‌تواند کار آمازون را دشوار کند.

این پرسشنامه هم نشان می‌دهد که آمازون در مراحل اولیه توسعه بروزر خودش قرار دارد و تا زمان عرضه آن فاصله زیاد است. ما بعید می‌دانیم که اگر قرار نبود آمازون روی پروژه‌ای کار کند، در موردش نظرسنجی کند. این کمپانی احتمالاً بدنه مرورگر خودش را آماده کرده و حالا تلاش می‌کند بداند که چه قابلیت‌هایی برای کاربران مهم‌تر است. آمازون در این نظرسنجی از افراد شرکت‌کننده می‌خواهد به نوآوری در این مرورگر کمک کنند. نوآوری‌هایی که پتانسیل کمک به میلیون‌ها کاربر را دارند.

البته دنیای مرورگرهای وب برای آمازون غریبه نیست. غول تجارت الکترونیک جهان شانس خودش را در سال ۲۰۱۱ با مرورگر Silk امتحان کرد. این یک مرورگر وب محدود به تمرکز روی دیگر محصولات آمازون بود. اما اکنون به‌نظر می‌رسد که آمازون خودش را آماده راه‌اندازی یک رقیب جدید برای گوگل کروم می‌کند.

در این نظرسنجی به نکات جالبی مثل قابلیت‌های همگام‌سازی، حریم خصوصی، گزینه‌های خرید آنلاین، گفتار متنی، افزونه‌ها و مسدود کردن ردیاب‌های شخص ثالث اشاره شده است. این‌ها، ویژگی‌هایی هستند که یک مرورگر برای موفقیت باید به آن‌ها توجه کند. اما به‌نظر می‌رسد که این بخش‌ها در مرورگر آمازون منحصر به‌فرد خواهد بود. بنابراین مرورگر رقیب کروم باید در تمام این بخش‌ها حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد.

هیچ تاریخی برای عرضه این مرورگر مشخص نیست
در حالی که این نظرسنجی روی فضای نوت بوک‌ها و لپ تاپ‌ها متمرکز است، ولی ما می‌دانیم که آن می‌تواند در قالب یک اپلیکیشن در اختیار کاربران موبایل هم قرار بگیرد. به‌خاطر نداشته باشید که این روزها اکثر کاربران از طریق گوشی‌های هوشمند به وب دسترسی دارند. بنابراین اگر آمازون هم می‌خواهد سود خوبی را دریافت کند، باید توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشد.

هنوز هیچ اطلاعی از تاریخ عرضه این مرورگر وب در دست نیست. بنابراین نمی‌توان در مورد زمان انتشار آن گمانه‌زنی کرد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم