گجت نیوز/ پشتیبانی نرم افزاری از دو مدل محبوب از آیفون های اپل به پایان رسیده و این دو مدل قادر به دریافت iOS 17 نخواهند بود.
 اپل صبح امروز به‌طور رسمی تایید کرد که کنفرانس توسعه‌دهندگان WWDC 2023 بین روزهای 16 تا 20 خرداد 1402 برگزار خواهد شد. نمایش تصویر لنز فرنزل در دعوتنامه این رویداد طبیعتا گویای این است که کمپانی کوپرتینویی در این رویداد جزئیاتی از هدست‌های واقعیت ترکیبی خود را با علاقمندان به اشتراک خواهد گذاشت.


 

بسیاری صاحب‌نظران و تحلیلگران همچنان اعتقاد دارند که این کمپانی ممکن است به‌زودی دستگاهی مستقل برای ارائه تجربه واقعیت ترکیبی را معرفی کند. با این وجود حتی اگر این شایعه صحت داشته باشد هم هنوز تا رونمایی رسمی از آن زمان زیادی باقی مانده است.

با این وجود، همانند سال‌های گذشته، ستاره این رویداد نیز نسل جدید سیستم عامل های موبایلی اپل، iOS ۱۷ خواهد بود.

بر اساس گزارش‌های موجود، سیستم عامل iOS 17 قابلیت‌های جدید و جذابی خواهد داشت که بدون شک بسیاری طرفداران آیفون مدت‌هاست به دنبال آن‌ها می‌گردند.

در عین حال رابط کاربری این سیستم عامل همچنان ثابت باقی مانده و به دلیل آن که آیفون 15 نیز احتمالا همانند نسل قبل از داینامیک آیلند در بالای صفحه نمایش بهره خواهد برد، بخش زیادی از رویداد WWDC 2023 به این قابلیت اختصاص خواهد یافت.

کدام آیفون ها قادر به دریافت iOS 17 هستند؟
اپل طبق روال هر سال، پشتیبانی از چندین مدل از آیفون‌های خود را در سال جاری متوقف خواهد کرد. امسال قرعه به نام دو سری گوشی محبوب آیفون ۸ و آیفون ۱۰ رسیده و صاحبان این گوشی از این پس قادر به دریافت آپدیت‌های سیستم عامل iOS نخواهند بود.البته این مساله هنوز به‌طور قطعی تایید نشده؛ اما تمامی شواهد و قراین به قطع پشتیبانی از این دو سری گوشی اشاره دارند.

در این میان، اتمام پشتیبانی از آیفون 10 و عدم دریافت iOS 17 توسط این گوشی بدون شک خبری ناراحت‌کننده برای دارندگان این گوشی خواهد بود.

iPhone X یکی از تاثیرگذارترین گوشی‌های آیفون تا به امروز بوده که توانست برای نخستین بار طراحی تمام صفحه را به پرچمداران اپل بیاورد.

این گوشی همچنین با معرفی حسگرهای فوق‌العاده فیس آیدی زمینه‌ساز پیشرفت‌های بزرگ در حوزه تشخیص هویت گوشی‌های موبایل شد.

 گوشی آیفون ایکس (آیفون ۱۰) اپل
لیست مدل هایی از آیفون که قادر به دریافت iOS 17 نیستند، به‌صورت زیر است:

iPhone SE (2nd Gen or later)
iPhone XR
iPhoneXs Max
iPhone Xs
iPhone 11 Pro Max
iPhone 11 Pro
iPhone 11
iPhone 12 Pro Max
iPhone 12 Pro
iPhone 12
iPhone 12 mini
iPhone 13 Pro Max
iPhone 13 Pro
iPhone 13
iPhone 13 mini
iPhone 14 Pro Max
iPhone 14 Pro
iPhone 14 Plus
iPhone 14
البته مجددا تاکید می‌کنیم که این لیست هنوز به‌طور قطعی تایید نشده است. بنابراین ممکن است در نهایت محصولی خاص به آن افزوده شده یا از آن کم شود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم