گجت نیوز/ شیائومی، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گوشی، با کاهش شدید فروش دست و پنجه نرم می‌کند. این شرکت حتی مجبور به اخراج کارمندان خود شده است.
 
شیائومی به مرور زمان با افزایش روزافزون سهم خود در بازار گوشی‌های هوشمند توانسته است جزو ۵ شرکت برتر تولیدکننده گوشی در سراسر جهان قرار بگیرد. با این حال، شیائومی طی چند وقت اخیر به فروش در حد انتظارات دست پیدا نکرده و حتی به‌دنبال چالش‌هایی مثل کاهش شدید فروش، اقدام به تعدیل نیرو کرده است. بنا به گزارش‌های اخیر، «لی جون» (Lei Jun) که مدیرعامل این غول فناوری چینی به‌حساب می‌آید هم به این موضوع اذعان دارد.

کاهش شدید فروش و اخراج کارکنان، احوالات اخیر شیائومی


شیائومی در سه‌ماهه چهارم سال 2022 با افت 22.8 درصدی فروش نسبت به همین بازه زمانی در سال قبل از آن مواجه شد. البته بر اساس گزارش شرکت تحقیقاتی Canalys، به‌صورت کلی بازار گوشی‌های هوشمند چین در سال 2022 افتی محسوس را تجربه کرد. در واقع، در سه‌ماهه آخر سال 2022 افت 18.3 درصدی فروش گوشی ثبت شد.

لی جون در مقاله‌ای در فایننشال تایمز به نارضایتی خود از عملکرد شیائومی و افت فروش گوشی‌های آن اذعان کرده است. او پیش‌تر معتقد بود که افت عملکرد عمدتاً به پاندمی کرونا و تاثیرات آن روی انواع صنایع از جمله عرصه تولید گوشی‌های هوشمند ارتباط دارد. حالا علی‌رغم محبوبیت شیائومی در بازار هند، در مقطع کنونی سامسونگ عنوان پرفروش‌ترین برند گوشی هوشمند در این منطقه را با خود یدک می‌کشد.

به‌گفته تحلیل‌گران، یکی از دلایل کاهش شدید فروش شیائومی می‌تواند تمایل تازه شکل گرفته مصرف‌کنندگان برای خرید گوشی‌های گران‌تر باشد. در چنین شرایطی، شیائومی به چالش برمی‌خورد از آنجا که گوشی‌های بالارده جایگزین فراوانی از برندهای دیگر در دسترس قرار دارند. این کمپانی چینی اکنون باید با ارائه قابلیت‌های بیشتر در گوشی‌های پرچمدار خود و فروش میان‌رده‌های خود با قیمت پایین‌تر بتواند مزیتی نسبت به بقیه برندها به دست بیاورد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم