شهر سخت افزار/ بعید است از کاربران قدیمی یا حتی جدید ویندوز باشید و نرم‌افزار WinRAR را به عنوان یکی از اولین نرم‌افزارهای مورد نظر خود پس از تازه‌سازی ویندوز، روی سیستم نصب نکنید. اما خبر اخیر مایکروسافت در پشتیبانی رسمی از فرمت فایل .RAR شاید یکی از دلهره‌آورترین اخبار در تاریخ حیات این فرمت فایل و نرم‌‎افزار WinRAR باشد که موجب شده برخی تصور کنند که این لحظه شروع مرگ نرم‌افزار محبوب فشرده سازی فایل WinRAR است. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم واکنش توسعه دهندگان وینرر به پشتیبانی رسمی ویندوز 11 از فرمت RAR چیست.

نرم‌افزار WinRAR یک نرم‌افزار (در ابتدای کارش، آزمایشی) افسانه‌ای است که به دلیل توانایی بسیار بالا در بایگانی، رمزگذاری و فشرده‌سازی کل پوشه‌های محتوا به یک فایل، انقلابی در اشتراک‌گذاری آنلاین فایل ایجاد کرد. با توجه به الگوریتم‌های رمزگذاری و فشرده‌سازی مؤثرتر، قالب .rar به یک جایگزین گسترده برای .zip تبدیل شده است. در حالی که برخی از جایگزین های منبع باز مانند .7z تسلط فرمت RAR را در سال‌های اخیر به چالش کشیده اند، اما WinRAR همچنان یکی از بهترین برنامه های ویندوز در تمام دوران است که توسط صدها میلیون نفر استفاده می‌شود.

RAR یک فرمت اختصاصی است که توسط برنامه ای به نام WinRAR پشتیبانی می‌شود. نرم افزار فشرده سازی WinRAR با بیش از نیم میلیارد کاربر، محبوب‌ترین ابزار بایگانی فایل در جهان است و می‌توان از آن برای استخراج فرمت‌های بایگانی (آرشیو) فایل‌های متعدد و همچنین افزودن رمزگذاری و محافظت از رمز عبور به قالب‌های جدید استفاده کرد.

WinRAR مدتهاست که به دلیل رویکرد بسیار نرمش در دوره آزمایشی یا Trial مورد توجه قرار گرفته است. شما می توانید WinRAR را به صورت آزمایشی به مدت 40 روز به صورت رایگان دانلود کنید، اما دور زدن دوره آزمایشی بسیار ساده است. به عنوان نگارنده این مطلب باید اعتراف کنم که نزدیک به 15 سال است که شخصاً WinRAR را خریداری نکرده‌ام، اما پس از دیدن پست حساب رسمی WinRAR در توییتر این نرم‌افزار دوست داشتنی، احساس می کنم مجبور به انجام این کار هستم!

بله دوستان، پست اخیر کانال رسمی WinRAR که در توییتر به سرعت در حال گسترش است، میم کلاسیک «این خوب است یا THIS IS FINE» را در پاسخ به اخباری مبنی بر اینکه ویندوز 11 از فرمت RAR پشتیبانی می‌کند، منتشر کرده که اخیراً در رویداد Microsoft Build 2023 به صورت رسمی اعلام شد.

مایکروسافت اخیراً به‌روزرسانی‌های بسیاری برای ویندوز 11 عرضه کرده است. به‌روزرسانی Windows 11 Moment 3 شامل تعداد زیادی ویژگی جدید برای سیستم عامل است. پشتیبانی بومی برای .RAR قرار است در پاییز ارائه شود، اما به زودی در برنامه Windows Insider اجرا خواهد شد. برنامه دقیق مایکروسافت برای پشتیبانی از فرمت RAR در ویندوز 11 هنوز مشخص نشده است ولی بعید است بتوان به انبوه امکانات برنامه کامل WinRAR به شکل فعلی در ویندوز 11 دست یافت.

در حال حاضر ویندوز به طور پیش فرض فقط از استاندارد ZIP پشتیبانی می‌کند و شما فقط با استفاده از نسخه‌های سازمانی (Enterprise) ویندوز 11 گزینه‌های رمزگذاری پیشرفته‌تری را به دست می‌آورید. حتی در این صورت، نمی‌توانید فایل‌های .ZIP رمزدار را برای اشتراک‌گذاری بدون استفاده از ابزار شخص ثالث تنظیم کنید. شاید بتوان گفت که پشتیبانی از فرمت RAR در ویندوز 11 نیز به همین صورت حداقلی خواهد بود و به همین دلایل شاید نتوان هیچ‌گاه ابزارهایی در حد WinRAR را در دل ویندوز دید؛ پس امیدی بزرگ برای ادامه حیات این نرم‌افزار خاطره ساز خواهیم داشت.

اگرچه به صورت مستقیم از داخل کشور ما امکان خرید لایسنس نرم‌افزار WinRAR وجود ندارد اما با وجود واسطه‌هایی می‌توانید نسخه‌های رسمی آن را خریداری کنید. باید اشاره کرد که نسخه کامل با لایسنس دائمی WinRAR در حال حاضر 36 دلار قیمت دارد که با توجه به نرخ برابری دلار و ریال شاید چندان هم ارزان نباشد!

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم