شهر سخت افزار/ شرکت چینی Moore Threads به تازگی از یک کارت گرافیک جدید با نام MTT S70 و کانفیگ غیر معمول رونمایی کرده است. این کارت به 3584 هسته و حافظه 7 گیگابایتی GDDR6 مجهز شده و از درگاه PCIe Gen5 پشتیبانی نمی‌کند. جزئیات بیشتر درباره مشخصات این کارت را در ادامه این مطلب بخوانید.

گرافیک MTT S70 به اندازه کافی قدرتمند نیست که بتواند با کارت‌های گرافیک AMD و انویدیا و اینتل رقابت کند. کارت گرافیک S70 دارای 3584 هسته MUSA بوده و فرکانس هسته‌ها به 1.6 گیگاهرتز می‌رسد.

بنابراین می‌توان انتظار داشت عملکرد گرافیک S70 تا با 3.2 ترافلاپ چیزی در حدود 22 درصد کمتر از گرافیک S80 باشد. این کارت دارای 7 گیگابایت حافظه GDDR6 با حداکثر پهنای باند 392 گیگابایت بر ثانیه است. این بدان معناست که کارت گرافیک مذکور دارای رابط 224 بیتی است که در کارت های گرافیک چندان رایج نیست.

کارت گرافیک S70 برخلاف S80 از فناوری ارتباطی PCIe Gen5  پشتیبانی نمی‌کند و از رابط PCIe Gen4 x16 بهره می‌برد. بزرگترین مشکل گرافیک MTT عدم پشتیبانی از فناوری های مدرن مانند tessellation یا DX11 multithreading است. این پلتفرم حتی از رابط های برنامه نویسی DX12، Vulkan یا OpenGL نیز پشتیبانی نمی کند.

اما درباره کارت گرافیک S80 باید گفت که طبق معیارهای بنچمارک معروف 3DMark، این کارت بسیار کندتر از پرچم‌دار اینتل یعنی کارت گرافیک Intel Arc A770 است. طبق نتایج منتشر شده اینتل در این نبرد به راحتی پیروز شده و بین 35 تا 64 درصد سریع‌تر کارت گرافیک چینی عمل کرده است. 

البته چیزی که ارزش توجه دارد این است که بنچمارک‌های 3DMark03 و 06 اکنون معیارهای قدیمی هستند که اهمیت چندانی در بازی های مدرن ندارند. با این حال، با توجه به عقب‌ماندگی نرم افزار MTT S80، این نسخه تنها ورژنی از 3DMark است که توسط این کارت گرافیک پشتیبانی می‌شود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم