زومیت/ دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی: امسال واردکنندگان می‌توانند به اندازه میانگین دو سال قبل موبایل وارد کنند.
 
سامانه جامع تجارت هر سال نحوه اجرای واردات کالا و میزان واردات کالاهای مختلف به کشور را تعیین و اعلام می‌کند. بر اساس اعلام این سازمان امسال واردکنندگانی که در حوزه واردات گوشی موبایل فعالیت می‌کنند مجاز هستند به اندازه میانگین دو سال قبل موبایل وارد کنند.

ایسنا به نقل از مهدی عبقری این خبر را منتشر کرده است. دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در این خصوص به این خبرگزاری گفت: «در سال جاری واردکنندگان موبایل در هر دو ماه می‌توانند به اندازه یک ششم میانگین دو سال قبل، موبایل ثبت سفارش کنند. در کل سال هم می‌توانند به اندازه میانگین دو سال قبل موبایل وارد کنند.»

او دلیل این تصمیم را نیاز بانک مرکزی به اشراف بر مدیریت ارزی اعلام کرده است: «علت این تصمیم این است که بانک مرکزی بر مدیریت ارزی اشراف داشته باشد و به صورت ناگهانی درخواست ثبت سفارش و تخصیص ارز بالا نرود.»

عبقری در ادامه نحوه اجرایی شدن این تصمیم را نیز توضیح داده است: «اگر در دو ماه اولیه واردکننده قسمتی از سهمیه خود را وارد نکند، قسمت باقی‌مانده باطل نمی‌شود. البته واردکنندگان از دو ماهی که لحاظ شده، حدود ۳۸ روز در صف تخصیص هستند و یک ماه هم طول می‌کشد بانک مرکزی ارز را تأمین کند.»

به گفته او، تأمین ارز در مواردی تا ۴۵ روز زمان می‌برد. بنابراین درخواست واردکنندگان این است که تخصیص و تأمین ارز تسریع شود.

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی به نحوه تامین ارز برای واردات گوشی‌های موبایل بیشتر از ۶۰۰ دلار اشاره کرد و گفته است: «با وجود درخواست و ابلاغ دفتر تخصصی تلفن همراه در سال گذشته، همچنان برای واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار از ارز حاصل از صادرات خود استفاده می‌شود. این در حالی است که بانک مرکزی هم اذعان کرده صادرکننده باید ارز خود را در سامانه بانکی بفروشد.»

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم