زومیت/ سیستم‌عامل iOS 17 با قابلیت‌های جدید «پوستر»، اپلیکیشن Journal و حالت جدید لاک‌اسکرین StandBy معرفی شد.
 
در جریان کنفرانس WWDC 2023 که از آن به‌عنوان مهم‌ترین رویداد ۱۰ سال اخیر اپل یاد می‌کنند، سیستم‌عامل iOS 17 معرفی شد. بی‌شک، به‌روزرسانی سیستم‌عامل آیفون، آن هم با تغییرات نه‌چندان چمشگیر، تاحدود زیادی زیر سایه‌ی رونمایی از هدست واقعیت ترکیبی Apple Reality Pro و مک‌ پرو قرار گرفت، اما باتوجه‌ به روندی که هر سال شاهدش هستیم، اکثر کاربران به‌هرحال آیفون‌های خود را به iOS 17 ارتقا خواهند داد.

اپل به‌روزرسانی سیستم‌عامل آیفون را با ویژگی‌ها و بهبودهای ریز و درشتی همراه کرده است که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

تاریخ عرضه‌ی iOS 17
سیستم‌عامل iOS 16 بعد از معرفی در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱)، در سپتامبر ۲۰۲‍۲ (شهریور ۱۴۰۱) و حدود یک هفته بعد از عرضه‌ی آیفون ۱۴ دردسترس کاربران قرار گرفت. امسال نیز جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل آیفون پیش از انتشار نهایی در سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور)‌ برای عموم و پس از عرضه‌ی سری آیفون ۱۵، ابتدا برای توسعه‌دهندگان دردسترس قرار خواهد گرفت.

کاربرانی که مشتاق به تجربه‌ی iOS 17 زودتر از عرضه‌ی رسمی هستند، می‌توانند برای دریافت نسخه‌ی بتای عمومی در ماه جولای (تیر) در Apple Beta Software Program ثبت‌نام کنند؛ هرچند به‌دلیل آزمایشی و ناپایدار بودن این نسخه درمقایسه با نسخه‌ی نهایی، نصب آن روی دستگاه اصلی توصیه نمی‌شود.
 
قابلیت‌های جدید iOS 17
همان‌طور که انتظار می‌رفت، سیستم‌عامل iOS 17 از نظر قابلیت‌های مهم و جدید حرف زیادی برای گفتن ندارد؛ چراکه مهندسان اپل بخش بزرگی از کار خود را روی هدست واقعیت ترکیبی و توسعه‌ی سیستم‌عامل موسوم‌به realityOS آن متمرکز کرده‌اند.

بااین‌حال، برخی از ویژگی‌های جدید iOS 17 درکنار شماری از بهبودها کماکان به‌اندازه‌ای جذاب هستند تا اکثر کاربران آیفون را به دریافت این به‌روزرسانی ترغیب کنند.


 
قابلیت‌های جدید تماس، Messages و فیس‌تایم
اولین ویژگی بزرگی که برای iOS 17 معرفی شد، ساخت «پوستر»‌های جداگانه و خوش‌رنگ‌ولعاب برای لیست مخاطبان است. ویژگی جدیدی هم برای voicemail اپلیکیشن پیام‌رسان آیفون اضافه شده که شبیه قابلیتی که پیش‌تر در سری پیسکل ۷ گوگل معرفی شد، درلحظه، رونوشتی از صدای فردی را که با کاربر تماس گرفته روی صفحه نمایش می‌دهد تا تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد به تماس پاسخ دهد یا خیر. قابلیت جدیدی به‌نام Check In نیز کمک می‌کند تا موقعیت مکانی لحظه‌ای خود را با فردی که می‌خواهید ملاقات کنید، به اشتراک بگذارید.
 قابلیت ساخت «پوستر» برای فهرست مخاطبان آیفون
بخش استیکرها نیز با تغییراتی همراه شده؛ کاربران در iOS 17 می‌توانند هر ایموجی یا برش تصویری را به‌صورت استیکر در iMessages یا هر جای دیگر سیستم ارسال کنند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم