شهر سخت افزار/ بالاخره انحصار کارت حافظه یا حافظه جانبی برای ایکس باکس سری X و S شکسته شد و حالا افزون بر سیگیت، می‌توانید سراغ وسترن دیجیتال بروید. این کمپانی کارت‌های حافظه جانبی سری WD Black C50 را برای ایکس مایکروسافت روانه بازار کرد. جزئیات بیشتر و قیمت‌ها را در ادامه ببینید.

همان‌طور که می دانید از همان ابتدای عرضه ایکس باکس‌های جدید در سال 2020 میلادی، سیگیت شریک انحصاری مایکروسافت برای عرضه کارت حافظه بود. این اتفاق باعث شد سیگیت قیمت‌ها را بالا نگه دارد که مطمئناً به نفع گیمرها نبود. خوشبختانه بالاخره وسترن دیجیتال وارد رقابت با سیگیت شد و حالا می‌توان با صرف هزینه معقول یک کارت حافظه برای ایکس باکس خریداری کرد.

کارت‌های حافظه سری WD_Black C50 وسترن دیجیتال برای Xbox Series X و S در دو ظرفیت 500 گیگابایت و 1 ترابایت معرفی شده‌اند. این کارت‌ها دارای کارایی و قابلیت‌های مشابه محصولات سیگیت هستند که از جمله آنها می‌توان به Quick Resume اشاره کرد.

قیمت کارت حافظه 500 گیگابایتی WD_Black C50 برای ایکس باکس تنها 80 دلار است. مدل 1 ترابایتی WD_Black C50 هم 150 دلار قیمت دارد.

کارت‌ حافظه یا به طور دقیق‌تر Expansion Card مخصوص ایکس باکس سری اس و ایکس از نظر فنی مشابه کارت‌های حافظه CFexpress 1.0 Type-B است. با این حال به جای رابط PCIe 3.0 x2، از PCIe 4.0 x2 استفاده می‌کنند که سرعت و پهنای باند بالاتری دارد. این کارت‌ها جز ایکس باکس، با دستگاه دیگری قابل استفاده نیستند.

تصور می‌شود مایکروسافت در قبال تأیید کارت‌های حافظه برای ایکس باکس و اخذ گواهی این کمپانی، از سازندگان سهم خواهی می‌کند و همین موضوع علت قیمت بالای محصولات سیگیت باشد. با این حال وسترن دیجیتال نیازی ندیده است تا سری WD_Black C50 را وارد این برنامه کند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم