شهر سخت افزار/ هر ساله شرکت‌های مختلف در سراسر دنیا میلیون‌ها هارد دیسک را صرفاً به دلیل اتمام وارانتی نابود می‌کنند، این در حالی است که بسیاری از آنها سالم و قابل استفاده هستند. اما هارد دیسک های کارکرده را بهتر است نابود کنیم یا بفروشیم؟ اطلاعات جالب درباره نابودسازی عمدی هارد دیسک‌ها را در ادامه بخوانید.

سرنوشت هارد دیسک های کارکرده

Circular Drive Initiative (CDI) یک کنسرسیوم از شرکت‌های فناوری است که برای استفاده دوباره از هارد دیسک‌ها تلاش می‌کند. این کنسرسیوم می‌گوید از هر 10 هارددیسکی که بازنشسته می‌شود، 9 درایو سرنوشتی جز نابودی دائمی و برگشت ناپذیر ندارند.

بسیاری از شرکت‌ها قوانین سفت و سختی در زمینه مدیریت دارایی‌های IT دارند که بخشی از آن به دور ریختن امن وسائل ذخیره سازی کارکرده مربوط می‌شود. از آنجایی که وسائلی چون هارد دیسک‌ها می‌توانند حاوی اسرار تجاری و اطلاعات محرمانه باشند، شرکت‌های زیادی تصمیم گرفته‌اند به جای بازیافت یا فروش هارد دیسک‌های کارکرده، آنها را کاملاً نابود کنند. جالب‌تر اینکه برای این کار خود عنوان مدیریت ریسک را برگزیده‌اند.

سال میلادی گذشته انجمن IEEE یک استاندارد برای نابودسازی داده‌ها و مدیریت وسائل ذخیره سازی تصویب کرد. این استاندارد از سه سطح تشکیل شده است که سطح اول آن در مربوط به پاک کردن ساده داده‌ها به منظور استفاده مجدد از وسائل ذخیره سازی در همان شرکت است. بدیهی است امکان بازیابی داده‌ها در این روش وجود خواهد داشت و این گزینه برای فروش هارد دیسک‌های کارکرده در بازار مناسب نیست.

سطح دوم به منظور پاک کردن بدون بازگشت داده‌ها است که امکان عرضه مجدد آنها را می‌دهد. اما سطح سوم مخصوص شرکت‌ها و آنهایی است که با داده‌های حساس یا اسرار تجاری سر و کار دارند و ترجیح می‌دهند به جای فروش هارد دیسک‌های کارکرده، آنها را کاملاً نابود کنند. به وضوح در این حالت باید شرکت‌ها قید پول قابل کسب با فروش هارد دیسک‌های کارکرده را بزنند.

در حالی که سپردن هارد دیسک‌های کارکرده و سالم به دستگاه‌های خُرد کن زیاده روی به نظر می‌رسد، اما می‌تواند ضرورت داشته باشد. به گفته دبیر CDI، حتی نابود کردن هارد دیسک‌ها به معنای به صفر رساندن خطر نشت و بازیابی اطلاعات نیست و یک فرد با در اختیار داشتن ابزارها و دانش کافی می‌تواند داده‌های موجود بر روی یک قطعه 3 میلی متری از پلاتر هارد دیسک‌ها را بازیابی کند.

یک شرکت ارائه دهنده خدمات کلاد به رسانه TechSpot گفته است سیاست‌های آنها اجازه هیچ ریسکی را نمی‌دهد و نابود کردن هارد دیسک‌ها اجتناب ناپذیر است. ones Hands در این رابطه می‌گوید: حتی اگر ریسک بازیابی موفقیت آمیز داده‌ها از هارد دیسک‌های کارکرده را 1 در 100 میلیون در نظر بگیریم، باز هم باید هارد دیسک‌ها را نابود کرد تا به صفر برسد.

در طرف مقابل سیگیت که یکی از اعضای مؤسس CDI است، در سال مالی 2022 تعداد 1.16 میلیون هارد دیسک و اس اس دی ریفوربیشد را عرضه کرده است. سیگیت می‌گوید این کار باعث جلوگیری از تولید 540 تن زباله الکترونیکی شده است.

سیگیت در توجیه فروش هارد دیسک‌های ریفوربیشد می‌گوید این درایوها آزمایش شده‌اند و تحت وارانتی تجدید شده 5 یا 7 ساله عرضه می‌شوند. با وجود اینکه روشن نیست یک هارد دیسک را چند بار می‌توان ریفوربیشد کرد، اما سیگیت می‌گوید فعلاً آنها بر روی دو بار استفاده از هارد دیسک‌ها هدف گذاری کرده‌اند. هارد دیسک‌هایی هم که قابل بازسازی نباشند، اوراق شده و از قطعات آنها استفاده می‌شود. همچنین مواد سازنده آنها می‌تواند بازیافت شود.

اگر شما هم فکر می‌کنید نابود کردن هارد دیسک‌ها ناعادلانه یا افراطی است، بد نیست به یک گزارش جالب اشاره کنیم. پیش‌تر کمپانی ESET در گزارشی نشان داده بود از نزدیک به 20 روتر کارکرده، بیش از نصف آنها حتی ریست نشده بودند و تنظیمات و اطلاعات کاربر پیشین را با خود داشتند. ESET پیشنهاد کرده شرکت‌ها خودشان اقدام به نابودی یا پاک کردن اطلاعات وسائل ذخیره سازی کارکرده کنند و آنها را به افراد یا شرکت‌های ثالث نسپارند.

در پایان شما بگویید، آیا نابود کردن هارد دیسک کارکرده بهتر از فروش آن است؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم