شهر سخت افزار/ گزارش‌های محلی حاکی از آن است که افزایش مالیات محصولات فناوری در کشور ترکیه باعث شده تا گوشی‌های آیفون ۱۴ پرو مکس با یک ترابایت حافظه در این کشور با برچسب قیمت 3273 دلار به فروش برسند. به عبارت ساده‌تر، درآمد دولت ترکیه از گوشی‌های آیفون بسیار بیشتر از درآمد اپل از این محصول است.

قیمت ابزارها و محصولات مرتبط با حوزه فناوری در سراسر جهان رو به افزایش است و گوشی‌های پرچم‌دار که تا مدتی قبل با برچسب قیمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلاری معرفی می‌شدند، اکنون ممکن است بیش از هزار دلار قیمت داشته باشند.دلایل متعددی برای این افزایش قیمت وجود دارد، از جمله افزایش تورم در کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفت تکنولوژی‌های به کار رفته در گوشی‌های هوشمند.

با این حال، به نظر می‌رسد که این روند در کشور ترکیه بسیار وخیم‌تر از کشورهای دیگر بوده و تنها طی یک ماه گذشته، قیمت محصولات فناوری محور از جمله گوشی‌های آیفون ۳ مرتبه افزایش یافته است.

افزایش سرسام‌آور تورم در این کشور و کاهش ارزش پول ملی باعث شده ترکیه اغلب به عنوان یک مقصد تعطیلات ارزان‌قیمت در نظر گرفته شود. با این حال، وضعیت برای شهروندان این کشور بسیار متفاوت است.

گران‌ترین آیفون‌های جهان در ترکیه هستند!
به گزارش Gizmochina، هزینه کالاهای وارداتی به ویژه محصولات فناوری به میزان قابل توجهی افزایش یافته در نهایت به نقطه‌ای رسیده که اکثر مردم نمی‌توانند مایحتاج اولیه را تأمین کنند.

شرکت آمریکایی اپل که به صورت رسمی محصولات خود را در بازار ترکیه عرضه می‌کند، طی یک ماه گذشته چندین بار قیمت محصولات خود را افزایش داده است. همین مسئله باعث شده تا گوشی آیفون ۱۴ پرو مکس با فضای ذخیره‌سازی ۱ ترابایت، در کشور ترکیه به عنوان گران‌ترین گوشی آیفون در جهان توصیف شود.

گوشی آیفون ۱۴ پرو مکس با ۱ ترابایت حافظه در بازار آمریکا 1599 دلار عرضه می‌شود. با این حال، در صورتی که به دنبال خرید این محصول در بازار ترکیه باشید، باید رقم تعجب‌آور 3273 دلار را برای آن پرداخت کنید.

 جدول قیمت گوشی آیفون ۱۴ با ۱۲۸ گیگابایت حافظه در کشور‌های مختلف
نکته جالب آن است که تنها 1636 دلار از این پول به اپل تعلق گرفته و مابقی آن به صورت مالیات در اختیار دولت ترکیه قرار می‌گیرد. این حجم از مالیات بر روی محصولات اپل باعث شده تا دولت ترکیه از گوشی‌های آیفون بیشتر از خود اپل درآمد داشته باشد!

نسخه ۱۲۸ گیگابایتی گوشی آیفون ۱۴ که در بازار آمریکا با برچسب قیمت 799 دلار عرضه می‌شود هم در ترکیه با قیمت 1818 دلار به فروش می‌رسد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم