شهر سخت افزار/ دانشمندان از سیستم صوتی جالبی رونمایی کرده‌اند که می‌تواند در هنگام مکالمه یا کنفرانس‌های ویدئویی صداهای مزاحم اطراف کاربران را Mute کند. این سیستم صوتی خارق‌العاده متشکل از هفت میکروفن می‌تواند محیط اطراف خود را به چند منطقه تقسیم کرده و صدای مکالمه افراد را از هم تفکیک کند. بدین ترتیب چند نفر می‌توانند در یک اتاق به صورت همزمان مکالمه صوتی یا تصویری داشته باشند بدون آنکه برای یکدیگر مزاحمتی ایجاد شود.

صداهای مزاحم محیط اطراف در حین انجام مکالمه تلفنی یا هنگام برقراری تماس‌های تصویری می‌تواند آزاردهنده باشد. یک راه حل این است که هر کاربری به یک محیط خلوت و آرامی رفته و به مکالمه بپردازد. اما اگر این امکان وجود نداشته باشد، تکلیف چیست؟

دانشمندان برای حل این مشکل از یک سیستم صوتی جدید رونمایی کرده‌اند که می‌تواند با اسکن فضای اطراف خود، منابع مختلف صدا را شناسایی کرده و محیط را بر اساس هفت میکروفن خود به چند منطقه صوتی تقسیم کند.

در واقع با استفاده از این سیستم صوتی امکان تفکیک صدای کاربران به صورت هم‌زمان و ضبط آنها به صورت مجزا فراهم شده است. بنابراین با این سیستم صوتی می‌توانید چند کنفرانس‌ ویدیویی را در یک محیط برگزار کنید بدون آنکه مشکلی بابت صدای محیط اطراف داشته باشید.

این سیستم صوتی متشکل از چندین میکروفن است که در محیط یک اتاق نصب شده و با هم در ارتباط بوده و به صورت یک میکروفن واحد عمل می‌کنند. با استفاده از این سیستم می‌توان صدای افراد حاضر در یک اتاق را ردیابی و در صورت لزوم از هم جدا کرد.

دانشمندان برای پردازش صدا از هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی هم کمک گرفته‌اند. محققان این سیستم صوتی را در محیط‌های مختلف نظیر آشپزخانه و دفاتر، در حالی که سه تا پنج نفر در حال صحبت بودند، تست کردند.

سیستم صوتی مورد اشاره قادر است در 90 درصد مواقع، صداها را از فاصله 45 سانتی‌متری از هم تفکیک کند. با این حال سرعت این سیستم کمی کند است و 1.82 ثانیه طول می کشد تا صدای سه ثانیه ای را پردازش کند. در انتها از شما دعوت می‌شود ویدیویی از عملکرد این سیستم را تماشا کنید.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم