logo

مواضع متناقض پاریس در باره اوکراین و روسیه

منبع
ايرنا
بروزرسانی
مواضع متناقض پاریس در باره اوکراین و روسیه

ایرنا/ فرانسه در حالی بی‌سروصدا خرید گاز مایع روسیه را افزایش می‌دهد که امانوئل مکرون رئیس‌جمهور آن با لحنی پرطمطراق خود را حامی سرسخت اوکراین می‌خواند.

به گزارش پولیتیکو داده‌ها حاکی از آن است که فرانسه در سال جاری بیش از ۶۰۰ میلیون یورو برای خرید گاز طبیعی مایع روسیه پرداخت کرده است.

گزارش پولیتیکو با ارجاع به داده‌های تحلیلی «مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک» (CREA) اشاره می‌کند که در سه ماه اول سال جاری میلادی تحویل گاز طبیعی مایع روسیه به فرانسه نسبت به سال گذشته بیش از هر کشور دیگری در اتحادیه اروپا افزایش داشته است.

از ابتدای سال ۲۰۲۴ پاریس در مجموع بیش از ۶۰۰ میلیون یورو برای خرید گاز به کرملین پرداخت کرده است.

تجارت فزاینده گاز فرانسه و روسیه در حالی انجام می‌شود که مکرون دو سال پس از درگیری جنگ اوکراین همواره لاف حمایت سرسختانه از کی‌یف سر داده است.

در ادامه این رفتار کج‌دار و مریز، مکرون ماه گذشته از رد گزینه اعزام نیرو به اوکراین خودداری کرد و حتی از متحدانش خواست تا در دفاع از کی‌یف «بزدل» نباشند.

پاریس بر آن است که تأمین گاز مصرفی خانوارها در سراسر اروپا ازطریق معامله با روسیه اجتناب‌ناپذیر است و از سویی، توافقات بلندمدت تجاری بین فرانسه و روسیه وجود دارد که فرار از آن فرایند قانونی پیچیده‌ای می‌طلبد.

صرفنظر از انتقادات مطرح شده علیه مکرون به‌دلیل افزایش معاملات گازی با روسیه، پولیتیکو اتحادیه اروپا را در بن‌بستی برای محدود کردن درآمدهای گازی روسیه می‌داند و تأکید می‌کند که مسکو در هر صورت راه خود را برای دور زدن تحریم‌های اروپا باز می‌کند.

با شروع درگیری بین روسیه و اوکراین در سال ۲۰۲۲ اتحادیه اروپا طرحی را برای پایان دادن به وابستگی این اتحادیه به سوخت فسیلی روسیه تا سال ۲۰۲۷ ارائه کرد.

ادعا می‌شود تا کنون این اتحادیه وابستگی خود به گاز مسکو را به یک سوم کاهش داده است. اما تلاش برای قطع وابستگی به گار مایع طبیعی با شکست مواجه شده و اتحادیه اروپا بیش از ۸ میلیارد یورو برای دریافت آن به مسکو پرداخت کرده‌ است.

حداقل ۱۰ کشو اروپایی همچنان به خرید گاز مایع طبیعی از روسیه ادامه می‌دهند که در این میان فرانسه از حیث خرید کلی سال ۲۰۲۴ (۱.۵ میلیون تن) و خرید در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۲۳، پیشتاز است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره