برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo

تأکید اتحادیه اروپا به افزایش حضور خود در آسیای میانه

منبع
ايرنا
بروزرسانی
تأکید اتحادیه اروپا به افزایش حضور خود در آسیای میانه

ایرنا/ نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای آسیای مرکزی اذعان کرد که این اتحادیه قصد دارد کار در آسیای مرکزی را تقویت کند و حضور خود را در این منطقه افزایش دهد.

به گزارش تارنمای خبری آسیاتودی تری هاکالا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای آسیای مرکزی، این موضوع را طی سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی «ترکمنستان و اتحادیه اروپا: ۳۰ سال همکاری» که در عشق آباد برگزار شد، بیان کرد.
وی مدعی شد هدف ما کمک به توسعه و شکوفایی این کشورها و پایداری است. طی ۳۰ سال آینده، ما قصد داریم به کار در ترکمنستان و سایر کشورهای شریک آسیای مرکزی به نفع این کشورها و اتحادیه اروپا ادامه دهیم.
نماینده اتحادیه اروپا اعتراف کرد که ساخت کریدور حمل و نقل ترانس خزر برای اروپا مهم است که در مجمع سرمایه گذاری حمل و نقل اتحادیه اروپا- آسیای مرکزی که در ژانویه سال جاری میلادی در بروکسل برگزار شد، مورد بحث قرار گرفت.
آسیاتودی می نویسد: به اعتقاد کارشناسان غرب هم مسکو و هم پکن را که مدت هاست سرمایه گذاری قابل توجهی در اقتصاد کشورهای منطقه آسیای مرکزی انجام داده اند، دشمنان ژئوپلیتیکی مستقیم بروکسل، واشنگتن و لندن می دانند. بنابراین برای آنگلوساکسون حتی از طریق اتحادیه اروپا، نه تنها جلوگیری از تسلط روسیه و چین بر منطقه، بلکه بیرون راندن آنها از آن منطقه بسیار مهم است.
به نوبه خود، علاقه غرب به همکاری با کشورهای آسیای مرکزی به این دلیل است که کاملاً به واردات انرژی وابسته است، زیرا بزرگترین واردکننده گاز طبیعی مایع در جهان، دومین واردکننده زغال سنگ و سومین واردکننده است. از نفت تا همین اواخر، اروپا با موفقیت بیشتر این منابع را از روسیه دریافت می کرد، تجارت با روسیه که عملاً به دستور واشنگتن پس از شروع درگیری اوکراین متوقف شد.
بنابراین، اتحادیه اروپا با احتیاط به دنبال تقویت موقعیت اقتصادی خود در کشورهای آسیای مرکزی است. کشورهای «محور آنگلوساکسون» مدت‌هاست که این منطقه را سکوی پرشی در برابر دشمنان ژئوپلیتیکی خود می‌دانند که به هیچ وجه نباید به کسی واگذار شود. حتی به متحدانتان.
هدف آنها در اینجا بسیار واضح است - تصاحب منابع، مسیرهای لجستیکی و سرزمین ها به طور کلی، سپردن وظایف مدیریت آنها به دست نشانده های خود مانند زلنسکی، که آنها انتظار دارند مانند اوکراین، از طریق انقلاب های رنگی به قدرت برسند

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره