آخرین خبر/ نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز دوشنبه از تشکیل کابینه فراگیر انصراف داد و مجوز تشکیل کابینه فراگیر را به رئیس این رژیم بازگرداند. رئیس رژیم صهیونیستی نیز «بنی گانتز»، رئیس ائتلاف آبی و سفید را مأمور تشکیل کابینه کرد و به وی ۲۸ روز برای تشکیل کابینه فراگیر مهلت داد.

به گزارش فارس، «بنیامین نتانیاهو»، که پیشتر از سوی این رژیم مأمور تشکیل کابینه شده بود امروز دوشنبه از تشکیل کابینه فراگیر انصراف داد.
منابع خبری گزارش داده‌اند نتانیاهو اختیار تشکیل کابینه را به «ریوو ریولین»، رئیس رژیم صهیونیستی بازگرداند و «بنی گانتز»، رئیس ائتلاف آبی و سفید را مأمور تشکیل کابینه کرد.
نتانیاهو پس از آن مأمور تشکیل کابینه شد که گفت‌وگوی او با گانتز برای تشکیل کابینه فراگیر شکست خورد. او برای تشکیل کابینه ۲۸ روز فرصت داشت و می‌بایست حمایت ۶۱ نماینده را جلب می‌کرد.
قبل‌تر از آن روزنامه «هاآرتص» گزارش داده بود بعد از کشمکش‌های فراوان در فلسطین اشغالی برای تعیین نخست‌وزیر جدید و مامور تشکیل کابینه، «بنی گانتز» رئیس «ائتلاف آبی‌وسفید» قصد دارد از حق خود برای نخست‌وزیری بگذرد.
روزنامه «هاآرتص» به نقل از منابعی در ائتلاف آبی‌وسفید گزارش داد که دلیل تصمیم گانتز برای گذشتن از حق خود این است که او می‌خواهد نتانیاهو ابتدا مامور تشکیل کابینه شود و به دلیل اینکه مانند شش ماه پیش احتمال ناتوانی وی در این کار وجود دارد، مجددا شکست بخورد.
بعد از اعلام رسمی نتایج انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی از سوی کمیته مرکزی انتخابات و مشخص شدن عقب بودن یک کرسی حزب لیکود از ائتلاف آبی‌وسفید بود که ریولین تعیین مامور تشکیل کابینه را به تعویق انداخت.
بر اساس نتایج رسمی منتشرشده از سوی کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی، ائتلاف «آبی و سفید» به رهبری «بنی گانتز» توانست با مجموع ۲۵.۸۱ درصد کل آراء، تعداد ۳۳ کرسی از پارلمان را به خود اختصاص دهد. حزب لیکود به رهبری «بنیامین نتانیاهو» نیز با مجموع ۲۵.۰۹ درصد آراء توانست ۳۲ کرسی را در کنست کسب کند.
نتانیاهو شهریورماه سال جاری با انتشار یک پیام ویدئویی، ضمن پذیرش شکست در تشکیل ائتلاف راست‌گرا، از گانتز دعوت کرد تا امروز با هم ملاقات جدی برای تشکیل کابینه فراگیر داشته باشند. گانتز اما در آن زمان با رد پیشنهاد رهبر حزب لیکود مبنی بر نخست‌وزیری چرخشی و ائتلاف برای کابینه فراگیر، گفته بود خودش باید ابتدا مامور تشکیل کابینه شود.

آیا بنی گانتز می‌تواند کابینه جدید در اسرائیل تشکیل دهد؟
به گزارش خبرآنلاین به نقل از جروزالم پست، نتانیاهو 2 شب مانده به پایان مهلت تعیین شده، حکم تشکیل کابینه را به رئیس جمهور، ریولین بازگرداند و بدین ترتیب اظهار عجز کرد تا بتواند کابینه تشکیل دهد. رئیس جمهور با اعضای فراکسیون ملاقات خواهد کرد و طبق قانون حکم تشکیل کابینه را تا سه روز به بنی گانتز، رهبر ائتلاف آبی و سفید خواهد داد که وی به مدت 28 روز بتواند کابینه را تشکیل دهد. اگر این واگذاری صورت گیرد، بنی گانتز اولین فرد غیر از نتانیاهو است که از سال 2008 بدین سو مامور تشکیل کابینه در اسرائیل می‌شود. نتانیاهو ویدئویی را منتشر کرد که در آن نشان می‌دهد بنی گانتز حاضر به ائتلاف با او نیست. نتانیاهو تهدید کرد بنی گانتز با فهرست عربی باید دولت اقلیت تشکیل دهد و این از نظر او قابل پذیرش نیست. اگر بنی گانتز هم نتواند در مهلت مقرر دولت تشکیل دهد، انتخابات مجددا برگزار خواهد شد.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید