ایسنا/ دولت عربستان ۱۸ درصد از بودجه سال ۲۰۲۰ به ارزش ۴۸.۵ میلیارد دلار را به هزینه‌های نظامی اختصاص داد. این مبلغ در مقایسه با سال ۲۰۱۹، پنج درصد یعنی ۵۱ میلیارد دلار کاهش داشته است.

روزنامه الشرق الاوسط نوشت، براساس سند بودجه عربستان که وزارت دارایی کشور آن را صادر کرده، در بودجه سال ۲۰۲۰ این کشور، بخش‌های آموزش، نظامی و بهداشت به ترتیب بیشترین میزان بودجه را به خود اختصاص داده‌اند. ۱۹ درصد از بودجه سال میلادی آتی عربستان به ارزش ۵۱.۵ میلیارد دلار به هزینه‌های آموزش و ۱۶ درصد به ارزش ۴۴.۵ میلیارد دلار به بخش بهداشت اختصاص یافته است.

ریاض روز دوشنبه اعلام کرده بود، بودجه کشور سال ۲۰۲۰ شامل هزینه کرد ۲۷۲ میلیارد دلار (کمتر از سال ۲۰۱۹) و درآمد آن ۲۲۲ میلیارد دلار خواهد بود. عربستان پیش‌بینی کرد، با کسری بودجه به مبلغ ۵۰ میلیارد دلاری روبرو شود.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در جلسه فوق‌العاده کابینه که به ریاست خودش در کاخ یمامه ریاض تشکیل شد، بودجه سال ۲۰۲۰ کشورش را مصوب کرد و هدف از آن را حمایت از رشد و ثبات اقتصادی و مالی و پیشبرد اهداف چشم‌انداز ۲۰۳۰ دانست.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نیز با اعلام اینکه اصلاحاتی که طی سه سال گذشته اجرایی شد، در حال نشان دادن آثار مثبت خود روی عملکرد بخش مالی و اقتصادی است، بر اهمیت مشارکت با بخش خصوصی به عنوان شریک اصلی و حیاتی در حوزه توسعه تأکید کرد.

محمد جدعان، وزیر دارایی عربستان با ارائه گزارش مختصری از بودجه ۲۰۲۰ گفت، مجموع هزینه‌های مصوب ۱۰۲۰ میلیارد ریال، میزان درآمد کشور ۸۳۳ میلیارد ریال و کسری بودجه حدود ۱۸۷ میلیارد ریال یا ۶.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید