ايرنا/ منابع نظامي عراقي عصر پنجشنبه اعلام کردند که نيروهاي انگليسي پايگاه "التاجي" در شمال بغداد را ترک کردند.

به گزارش پايگاه خبري "المسله" اين منابع اعلام کردند که نيروهاي ائتلاف بين‌المللي ضد داعش به سرکردگي آمريکا نيز پايگاه التاجي و يک پايگاه نظامي در "بسمايه" در جنوب بغداد را [به زودي] ترک خواهند کرد.

اين پايگاه خبري اعلام نکرد که اين نظاميان به کدام پايگاه در داخل يا خارج عراق منتقل خواهند شد.

پايگاه هوايي التاجي در ۳۰ کيلومتري شمال بغداد، پايتخت عراق واقع است.

"ائتلاف بين المللي ضد داعش" به سرکردگي آمريکا ۲۹ مارس ۲۰۲۰ (۱۰ فروردين ۹۹) نيز اعلام کرد که اين نيروها "K۱ " در استان "کرکوک" را ترک کرده و اموال موجود در آن را به نيروهاي عراقي تحويل داده‌اند.

فرماندهي ائتلاف بين المللي ضد داعش در عراق سوم فروردين ماه ۹۹ نيز اعلام کرد که پايگاه هاي «القياره» در شمال عراق و «القائم» در غرب استان غربي الانبار را تخليه کرده است.

در پي شهادت سردار قاسم سليماني و ابومهدي المهندس معاون سازمان نيروهاي مردمي عراق به همراه هشت نفر ديگر که با دستور مستقيم «دونالد ترامپ» رييس جمهوري آمريکا صورت گرفت، پارلمان عراق ۱۵ دي‌ماه طرح خروج نيروهاي ‌آمريکايي‌ها از خاک اين کشور را به تصويب رساند.

۱۷۰ نماينده پارلمان عراق پيش‌نويس قانون اخراج نيروهاي آمريکايي را امضا کردند و راي‌گيري با حضور اکثريت و با رعايت حد نصاب قانوني انجام شد.

«عادل عبدالمهدي» نخست وزير دولت موقت عراق نيز در جلسه رأي‌گيري پارلمان اين کشور خواستار خروج فوري نيروهاي آمريکايي از عراق شد و گفت که منافع عراق و آمريکا ايجاب مي‌کند نيروهاي خارجي خاک عراق را ترک کنند.