ايسنا/ سخنگوي کرملين امروز (پنج‌شنبه) تاکيد کرد، کرملين معتقد است که مذاکره روسيه با اپوزيسيون بلاروس مداخله در امور داخلي اين کشور همسايه خواهد بود و تنها گفت‌وگوهاي داخلي براي حل موضوع بلاروس لازم است.

به گزارش اسپوتنيک، ديميتري پسکوف، سخنگوي کرملين به خبرنگاران گفت: ما از هرگونه اظهارنظر درخصوص اين موضوع اجتناب خواهيم کرد. بار ديگر به شما خواهم گفت که اين به مقامات بلاروس بستگي دارد که به مشکلات داخلي‌شان از طريق گفت‌وگو با نمايندگان معترضان رسيدگي کنند. ما به هيچ وجه در اين اعتراضات به ويژه در اين برهه حساس مداخله نخواهيم کرد.
وي درباره تصميم برخي رهبران اتحاديه اروپا درخصوص عدم به رسميت شناختن انتخابات رياست جمهوري بلاروس و مطرح کردن درخواست‌ها براي برگزاري انتخاباتي جديد بار ديگر تاکيد کرد: روسيه در اين موضوع مداخله نخواهد کرد.   

پسکوف افزود: مي‌دانيد که ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه در حال حاضر به الکساندر لوکاشنکو، همتاي بلاروسي خود به خاطر پيروزي در انتخابات تبريک گفته است. آنها طي چند روز اخير چهار تماس تلفني با يکديگر داشته‌اند.

سخنگوي کرملين همچنين موضع اتحاديه اروپا را به عنوان يک "بن‌بست قانوني" توصيف کرد و گفت: ما دائما موضع خودمان را بيان مي‌کنيم که مداخله در رويدادهاي بلاروس غيرقابل قبول است.

پسکوف در بخش ديگري از اظهارات خود تاکيد کرد که کرملين از طريق رسانه‌ها از موضوع بيماري الکسي ناوالني، رهبر اپوزيسيون روسيه مطلع شده و ابراز اميدواري کرد که وي هرچه سريع‌تر سلامتي خود را بدست آورد.

وي گفت:‌ رسانه‌ها درباره اين موضوع گزارش‌هاي بسياري ارائه مي‌دهند و ما اين گزرش‌ها را مطالعه مي‌کنيم. ما مي‌دانيم که وضعيت ناوالني بسيار جدي است. پزشکان هر کار لازم است را انجام مي‌دهند. بهترين پزشکان در شهر امسک مشغول مداواي او هستند. هيچ لزومي ندارد که به طور جداگانه به رئيس جمهوري در اين باره گزارش داده شود چرا که اطلاعات منتشر شده توسط رسانه‌ها کافي هستند. بدون شک براي ناوالني همانند تمامي شهروندان کشورمان اميدواريم هر چه سريع‌تر سلامتي خود را بدست آورد.

وي در پاسخ به اين سوال که اگر در بحبوحه پاندمي کرونا ناوالني نياز به مداوا در خارج از کشور داشته باشد آيا کرملين به او کمک خواهد کرد يا خير، پسکوف گفت: مقامات آماده‌اند تا هرگونه درخواستي را فورا بررسي کنند.

درباره علت بيماري ناوالني، پسکوف گفت: اجازه دهيد منتظر نتايج آزمايش‌ها بمانيم. ما تنها بايد منتظر مشخص شدن نتايج آزمايش‌ها شويم. اگر موضوع مسموميت باشد بايد نوع مسموميت مشخص شود. اکنون همه حرف‌ها تنها فرضيه هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar