تسنيم/ در حالي که عماني‌ها به طور گسترده در فضاي مجازي از بن‌علوي به خاطر خدماتش در سياست خارجه اين کشور قدرداني کردند سعودي ها از برکناري وي ابراز خرسندي کرده و آن را گامي در جهت نزديکي اين کشور با عربستان ارزيابي مي‌کنند.

دستور پادشاه عمان مبني بر تعيين بدر البوسعيدي به عنوان وزير خارجه جديد اين کشور به جاي يوسف بن علوي ، با استقبال کاربران شبکه‌هاي اجتماعي در عربستان روبه رو شد و چهره هاي به اصطلاح رسانه اي سعودي اين اقدام پادشاه عمان را گام مثبتي برشمردند. در مقابل عماني‌ها به طور گسترده در فضاي مجازي از بن‌علوي به خاطر خدماتش در سياست خارجه اين کشور قدرداني کردند.

«عادل الجبير» وزير مشاور عربستان در امور خارجه در توئيتي بدون اشاره به نام يوسف بن علوي از اين تغييرات استقبال کرده و به بدر بن حمد وزير امور خارجه  جديد  عمان تبريک گفت.

در همين ارتباط فيصل الشمري نويسنده و تحليلگر سعودي، برکناري بن علوي پس از 23 سال که رهبري ديپلماسي کشورش را در دست داشت، عامل نزديک شدن بيشتر عمان به کشورهاي خليج فارس برشمرد.

به عقيده او، برکناري بن علوي که 23 سال سکان ديپلماسي عمان را در دست داشت، تغيير در مسير سياست خارجي هيثم بن طارق است و موجب نزديک شدن بيشتر عمان به کشورهاي خليج فارس مي شود.

الشمري تصميم پادشاه عمان مبني بر تغيير بن علوي را به " ارتباط بن علوي با قذافي" مربوط دانست و گفت، اين موضوع توازن روابط مورد نظر پادشاه جديد عمان را خدشه دار نمي‌کند.

محمد الهدلاء مشاور امور امنيتي عربستان نيز گام پادشاه عمان را اقدامي حکيمانه تلقي کرد و بار ديگر بن علوي را به توطئه عليه کشورهاي همسايه "زير لوي قذافي" متهم کرد.

وي در اين باره نوشت: دليل واقعي برکناري بن علوي اين بود که سياست وي با ديدگاه پادشاه جديد عمان هماهنگي نداشت زيرا طارق بن هيثم در تلاش براي اين است که عمان در منطقه به ويژه در محيط عربي اطراف خود يعني خليج فارس نقش پررنگي داشته باشد و براي او نزديک شدن به عربستان به عنوان ضامن امنيت کشورش و به اعتبار نقش آن در جهان عرب مهم است چيزي که با حضور بن علوي تحقق نخواهد يافت.

ابراهم المالک نويسنده و روزنامه نگار سعودي نيز برکناري بن علوي را موجب تغيير بزرگ در نحوه تعامل با مسائل منطقه و حضور سياسي عمان در تمام مسائل دانست.

به عقيده او، سلطان جديد عمان نحوه تعامل با مسائل منطقه را به ميزان زيادي تغيير خواهد داد و وضعيت کشورش را از نظر سياسي در تمام جهات و مسيرهاي داخلي و خارجي پيش خواهد برد .. تصميمات اخير از جمله استقبال از توافق عادي سازي روابط امارات با اسرائيل و برکناري يوسف بن علوي و تعيين البوسعيدي به عنوان وزير خارجه گامي موفقيت آميز است.

وي با استقبال از تصميم پادشاه عمان آن را گامي موفقيت آميز دانسته و به عمان اصيل در آغوش خليج فارس خوشامد گفت!

المالک همچنين برکناري بن علوي را از زمان برملا شدن ارتباط او با القذافي از چند ماه پيش، قابل پيش بيني دانست و گفت، اما هي‍‍ثم بن طارق اين برکناري را به تاخير انداخت تا اينگونه برداشت نشود که تحت تاثير فشارهاي خارجي صورت گرفته است.

همچنين بعضي از کاربران شبکه هاي اجتماعي در صفحه توئيتر به برکناري بن علوي از وزارت خارجه عمان بعد از دو دهه پرداختند و يکي از آنان يادآور شد که اين اقدام از چند ماه پيش و از زمان برملا شدن پيام‌هاي او با قذافي قابل پيش بيني بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar