فارس/ رئيس‌جمهور آمريکا بدون درنظرگرفتن تسريع شيوع کرونا در کشورش، با اشاره به آمار تک رقمي روزانه مبتلايانِ کرونا در نيوزيلند، تأکيد کرد که عملکرد فوق‌العاده‌اي در مهار کوويد-19 داشته است.


«دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا براي دومين بار در هفته جاري بدون اشاره به تسريع شيوع کروناويروس در ايالات متحده، به افزايش شيوع ويروس «کوويد-۱۹» در نيوزيلند اشاره کرد و عملکرد دولت خود در کنترل اين ويروس ناشناخته را مورد تحسين قرار داد.

شبکه آمريکايي «سي ان ان» گزارش کرد، ترامپ در کنفرانس خبري روز گذشته (چهارشنبه) خود گفت: «شيوع (کروناويروس) در نيوزيلند زياد بود و کشورهاي ديگري بودند که تلاش کردند تا کشور ما را طوري جلوه دهند که گويي عملکرد ما (در مهار ويروس کرونا) آنطور که بايد خوب نبوده است زيرا عملکرد ما بسيار فوق‌العاده بود».

وي با اشاره به شيوع ويروس کرونا در نيوزيلند ادامه داد: «شيوع (کوويد-۱۹) در آنجا بسيار زياد است اما آنها قادر به بيرون آمدن از اين شرايط هستند و ما آنها را از اين شرايط بيرون خواهيم آورد».

طبق گزارش سي ان ان، پس از آنکه نيوزيلند پس از ۱۰۰ روز هيچ مورد جديدي از ابتلا به کروناويروس گزارش نکرده بود، در روزهاي اخير، از شيوع مجدد کوويد-۱۹ خبر داد.

افزايش آمار روزانه ابتلا به کروناويروس در نيوزيلند در حالي افزايش يافته است که در مقايسه با آمريکا بسيار ناچيز است و آمار روزانه مبتلايان به اين ويروس در اين کشور کمتر از ۱۰ مورد بوده است.

با اينحال، روز دوشنبه هفته جاري، ترامپ افزايش ناگهاني مبتلايان به کروناويروس در نيوزيلند را «وحشتناک» توصيف کرده بود.

وي گفت: «حتي نيوزيلند. مشاهده کرديد چه چيزي در نيوزيلند رخ داد؟ آنها آن را شکست داده بودند. آنها آن را (کرونا) شکست داده بودند. مثل خبر صفحه اول بود. آنها شکستش داده بودند زيرا مي‌خواستند چيزي را به من نشان دهند».

«جاسيندا آردن» نخست‌وزير نيوزيلند در واکنش به اين اظهارات ترامپ گفت که تعداد مبتلايان به کرونا در کشورش با دهها هزار مبتلايي که روزانه در آمريکا گزارش مي‌شود، قابل مقايسه نيست.

وي در اين خصوص گفت: «قطعاً هرکشوري نبرد خود با کوويد-۱۹ را تجربه مي‌کند. اين يک ويروس مکار است اما آنطور نيست که بخواهم وضعيت فعلي نيوزيلند را با ايالات متحده آمريکا مقايسه کنم».

اين مقام ارشد نيوزيلند ادامه داد: «آمار روزانه ۹ مبتلا در نيوزيلند با آمار دهها هزار نفري مبتلايان به کرونا در ايالات متحده قابل مقايسه نيست و در حقيقت با اکثر کشورهاي جهان قابل مقايسه نيست. من نگراني از تفسير نادرست افراد از وضعيت کشورمان ندارم».

دکتر «اشلي بلومفيلد» مديرکل بهداشت نيوزيلند امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که ظرف ۲۴ ساعت گذشته، پنج مورد جديد ابتلا به ويروس کرونا در نيوزيلند ثبت شده است و مجموع مبتلايان به اين ويروس ناشناخته در اين کشور به يکهزار و ۳۰۴ مورد رسيده است و ۲۲ مورد مرگ مرتبط با ويروس کوويد-۱۹ در اين کشور گزارش شده است.

دونالد ترامپ در حالي وضعيت شيوع ويروس کرونا در نيوزيلند را با شيوع کروناويروس در ايالت متحده آمريکا مقايسه کرده است که طبق جديدترين آمار و ارقام دانشگاه جانز هاپکينز، در ۲۴ ساعت گذشته، با ابتلاي دستکم ۴۸ هزار و ۲۹ مورد جديد، مجموع مبتلايان به ويروس کرونا در ايالات متحده آمريکا به پنج ميليون و ۵۲۹ هزار و ۸۲۴ نفر رسيد و  از طرف ديگر در بازه زماني مذکور، دستکم يکهزار و ۳۷۸ نفر ديگر بر اثر ابتلا به «کوويد-۱۹» در آمريکا جان خود را از دست دادند تا شمار کلي قربانيان اين ويروس ناشناخته در اين کشور به ۱۷۳ هزار و ۱۷۷ نفر برسد.

بسياري از نظرسنجي‌هاي انجام گرفته در سطح ملي آمريکا نشان مي‌دهد که مردم اين کشور به هيچ عنوان از عملکرد ترامپ در زمينه کنترل ويروس کرونا رضايت ندارند.

از طرف ديگر، دکتر «دبورا بريکس» يکي از مشاوران کليدي دولت دونالد ترامپ در زمينه ويروس کرونا روز گذشته (چهارشنبه) طي يک کنفرانس خبري در «آرکانزاس» ضمن ابراز تأسف از پاسخگويي اوليه ايالات متحده به شيوع کرونا تصريح کرد که اي کاش آمريکا نييز همچون ايتاليا با سرعت عمل و با سختگيري بيشتر قوانين مربوط به قرنطينه را اجرا مي‌کرد تا اين ويروس قابل کنترل‌تر مي‌شد و تا اين اندازه پيشروي نمي‌کرد.

وي در اين خصوص توضيح داد: «اي کاش وقتي به سراغ قوانين قرنطينه رفتيم، همچون ايتاليا عمل مي‌کرديم اما وقتي ايتاليا قرنطينه را اعمال کرد، مردم اجازه خارج شدن از خانه‌هايشان را نداشتند و نمي‌توانستند بيشتر از يک ساعت و آن هم يک بار در دو هفته‌ براي خريد مواد غذايي از خانه بيرون بيايند و بايد براي اين کار هم مجوز دريافت مي‌کردند. آمريکا در زمينه اجراي ممنوعيت‌ها عملکرد خوبي نداشت».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar