ايرنا/ رييس جمهوري فرانسه در کنفرانس خبري مشترک با صدراعظم آلمان اعلام کرد که دو کشور حاضر به ارايه کمک پزشکي به مخالف سرشناس دولت پوتين بوده و پاريس آماده است او را به عنوان پناهنده بپذيرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، «امانوئل مکرون» رييس جمهوري فرانسه و «آنگلا مرکل» روز پنجشنبه در کنفرانس خبري مشترک براي ارايه کمک پزشکي به «الکسي ناوالني» سرشناس‌ترين مخالفت «ولاديمير پوتين» رييس جمهوري روسيه اعلام آمادگي کردند.

مکرون گفت که پاريس آماده است هر کمکي که ناوالني نيازمند آن است، از جمله پناهندگي، را در اختيار او قرار دهد.

مرکل نيز با تاکيد بر اينکه آلمان خواستار روشن شدن چگونگي بيماري و به کما رفتن ناوالني است، افزود: آنچه ما تاکنون شنيده‌ايم بسيار نامطلوب است. اين کار بايد با شفافيت بالا صورت گيرد.

در اين کنفرانس خبري، مکرون همچنين به تحولات بلاروس پرداخت و گفت که «الکساندر لوکاشنکو» رييس جمهوري اين کشور با ايفاي نقش «سازمان امنيت و همکاري اروپا» مخالفت کرده است، اين در حالي است که پوتين با اين پيشنهاد موافق بوده است.

ناوالني که سرشناس ترين مخالف سياست‌هاي پوتين طي ۱۰ سال اخير بوده، به دليل آنچه اطرافيان او مسموميت مي گويند، به کما رفته است. «کيرا يارميش» دبير مطبوعاتي وي در اين باره گفت: وي به کما رفته است و در بخش مراقبت‌هاي ويژه بيمارستاني در شهر امسل منطقه سيبري بستري است.

به گفته وي، ناوالني زماني که سوار هواپيما شده بود تا از شهر تومسک به مسکو بازگردد، دچار مسموميت عمدي شد و به همين دليل هواپيما فرود اضطراري داشت.

ناوالني که ۴۴ سال دارد رهبر حزب روسيه نوين است که در اکثر تجمع‌هاي اعتراضي قانوني يا غير قانوني در روسيه با موضوعات مختلف حضور مي‌يابد يا مخالفان پوتين را دعوت به تجمع عليه سياست هاي دولت مي کند و از اين جهت سرشناس ترين مخالف پوتين است که رسانه هاي غربي اخبار وي را به صورت ويژه پوشش مي دهد اما به دليل داشتن زندگي خوب و تحصيل فرزندانش در آمريکا چندان مورد پذيرش اکثريت جامعه روسيه نيست.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar