مهر/ وزير خارجه امارات متحده عربي اعلام کرد که اين کشور سفارتخانه خود در فلسطين اِشغالي را در شهر تل آويو مي گشايد.


به گزارش  ديلي صباح، «انور قرقاش» وزير خارجه امارات متحده عربي روز پنج شنبه در يک کنفرانس ويدئويي با انديشکده شوراي آتلانتيک اعلام کرد که اين کشور سفارتخانه خود در سرزمينهاي اشغالي فلسطين را در شهر تل آويو برپا مي کند.

قرقاش گفت هنگامي که توافق عادي سازي روابط با اسرائيل امضا شود، «ابوظبي سفارت خود را در تل آويو و بر مبناي توافق بين المللي براي يک راه حل دو دولتي مي گشايد».

وزير خارجه امارات متحده عربي در ادامه افزود که «بسيار روشن است که اين سفارتخانه در شهر تل آويو خواهد بود».

قرقاش در پاسخ به اين پرسش که در توافق هفته گذشته با رژيم صهيونيستي چه دستاوردهايي حاصل شده است، مدعي شد: «ملموس ترين دستاورد توقف الحاق سرزمينهاي فلسطيني بود» و بار ديگر مدعي پايبندي امارات به راه حل دو دولتي شد.

اين در حالي است که «بنيامين نتانياهو» نخست وزير اسرائيل گفته است که با به تعويق انداختن طرح الحاق کرانه باختري به عنوان بخشي از توافق عادي سازي روابط [با امارات] موافقت مي کند، اما اين طرحها همچنان «بر روي ميز» باقي مي ماند.

وزير خارجه امارات در ادامه ادعا کرد که اين توافق داراي منافع بلند مدت است و «مطمئناً اين گام فرصتهايي را خلق خواهد کرد. اقتصاد ما بزرگتر از اقتصاد اسرائيل است. اسرائيل در اينجا (امارات متحده عربي) فرصتهاي بزرگي پيش رو دارد».

قرقاش همچنين اظهار داشت که اين توافق راه را براي خريد جتهاي جنگنده اف -۳۵ از آمريکا که امارات آشکارا در پي خريد آن است، هموار مي کند. وي با تأکيد بر اينکه درخواست براي خريد اين جتهاي جنگنده هيچ ارتباطي به توافق ميان ابوظبي- تل آويو ندارد، گفت: «نخستين درخواست ما شش سال پيش مطرح شد… درخواست رسمي ما همچنان روي ميز است».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar