فارس/ رئيس‌جمهور فرانسه پس از ديدار با صدراعظم آلمان، از روسيه درخواست کرد براي حل مسائل بلاروس و برگزاري مذاکرات ميان مقامات و مخالفان در اين کشور، با اتحاديه اروپا همکاري کند.

به نوشته پايگاه «يورو آبزِروِر»، ماکرون پس از ديدار با مرکل در نشست خبري مشترکي با وي گفت: «گفت‌وگو ميان مقامات، مخالفان و جامعه مدني [در بلاروس] ضروري است. اميدواريم چنين گفت‌وگوهايي بتواند از سوي بلاروسي‌ها برگزار شود».

رئيس‌جمهور فرانسه افزود: «[اتحاديه اروپا] آماده است درصورتي که وساطت ما سودمند باشد و مورد تمايل بلاروسي‌ها و ديگر نهادها و همچنين روسيه باشد، در اين زمينه کمک کند».

ماکرون افزود، روسيه بايد در گفت‌وگوها مشارکت داشته باشد، اما در عين حال به مسکو درخصوص مداخله تهاجمي در امور بلاروس هشدار داد.

رئيس‌جمهور فرانسه در ادامه سخنانش درخصوص ساخت واکسن کرونا ابراز اميدواري کرد و گفت «ظرف چند ماه آينده» اين واکسن به مرحله توليد مي‌رسد.

مرکل نيز در اين نشست خبري مشترک با اشاره به امتناع «الکساندر لوکاشنکو» رئيس‌جمهور بلاروس از پاسخ دادن به تماس تلفني وي گفت: «او به دنبال صحبت کردن با هيچ کدام از ما (اروپايي‌ها) نيست».

صدر اعظم آلمان افزود:‌ «روشن است که حرف ما به پوتين اين است که خواستار انجام اين گفت‌وگوها هستيم».

کاخ کرملين روز سه‌شنبه در بيانيه‌اي درباره تماس تلفني «ولاديمير پوتين» رئيس جمهور روسيه با مرکل اعلام کرد: «روسيه اظهار داشته که تلاش‌‌ [کشور‌هاي] خارجي براي دخالت در امور داخلي اين کشور (بلاروس) قابل قبول نيست و مي‌تواند موجب افزايش تنش‌ها شود».

پوتين در اين بيانيه گفت اميد بر آن است که اين وضعيت در بلاروس هر چه سريعتر بهبود پيدا کند.

همچنين روز چهارشنبه، «سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه تأکيد کرد مسکو از تلاش غربي‌ها براي نفع بردن از مشکلات داخلي بلاروس نگران است.

به دنبال برگزاري انتخابات رياست جمهوري در بلاروس و پيروزي مجدد لوکاشنکو، مردم بلاروس در مينسک و چند شهر ديگر اين کشور در اعتراض به نتيجه انتخابات به خيابانها آمده‌اند. 

در جريان اين اعتراضات تاکنون بيش از ۶ هزار معترض دستگير و صد‌ها نفر زخمي شده‌اند. مقامات بلاروس نيز کشته شدن دو نفر در جريان اين اعتراضات را تأييد کرده‌اند.  

 لوکاشنکو رئيس‌ در سخنراني در تظاهرات حاميانش در مينسک، درخواست‌ها براي برگزاري دوباره انتخابات رياست‌جمهوري را رد کرد و هشدار داد ناتو در مرزهاي غربي کشورش تانک و هواپيما مستقر کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar