ايسنا/ نخست‌وزير عراق در سخناني گفت که رئيس جمهوري آمريکا به وي اعلام کرده است که نيروهاي واشنگتن طي سه سال از عراق خارج مي‌شوند.

مصطفي الکاظمي در گفت‌وگو با شبکه العراقيه درباره ديدار روز گذشته با دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريگا اظهار کرد که اين ديدار مهم و موفقيت‌آميز بوده است و دو طرف از آن رضايت داشته‌اند.
وي در اين باره گفت که در جريان اين ديدار درباره همکاري اقتصادي، امنيتي و ارزيابي دوباره حضور آمريکا در عراق رايزني شد.
الکاظمي درباره گفت‌وگوهاي راهبري ميان عراق و آمريکا به رياست وزراي خارجه دو کشور نيز افزود: در اين ديدار درباره مجموعه‌اي از اصول توافق شد که همگي در راستاي منافع ملت عراق است؛ اين اصول مربوط به حضور نيروهاي آمريکا، تغيير آنها و استقرار دوباره آنها در خارج از عراق است. در جريان اين گفت‌وگوها همچنين درباره مستقر شدن يک تيم فني براي ايجاد سازوکار استقرار نيروهاي آمريکا در خارج از عراق توافق شد.
وي ادامه داد: اين اولين باري بود که شاهد مواضع واضح و قابل فهم آمريکا نسبت به خواسته‌هاي دولت عراق بوديم و ترامپ تأکيد کرد که نيروهاي کشورش طي سه سال آتي از عراق خارج خواهند شد و آنها درحال بررسي استقرار اين نيروها در خارج از عراق هستند.
الکاظمي همچنين تأکيد کرد: ترامپ گفت که شمار نيروهاي آمريکايي در عراق بسيار کم است اما عراق براي آموزش و توسعه نيروهاي ارتش و دستگاه‌هاي امنيتي خود به آنها نياز دارد.
نخست‌وزير عراق همچنين تصريح کرد: دليل واقعي ماندن من در آمريکا درخواست کنگره است تا نشستي را با رئيس کنگره داشته باشيم. طرف آمريکايي در زمينه برقراري روابط با عراق بر پايه اصل احترام به حاکميت و کمک به عراقي‌ها جدي است و اين ديدار فرصت تشريح خواسته‌هاي ملت عراق را مقابل نمايندگان ملت آمريکا در کنگره و سنا فراهم مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar