ایسنا/ دکتر آناتولی کالینچنکو، معاون بیمارستانی در سیبری که الکسی ناوالنی، از فعالان سیاسی مخالف دولت روسیه در آن بستری است گفته است که "در آزمایش‌های انجام شده روی ادرار و خون بیمار هیچگونه اثری از سم مشاهده نشده است."

وی گفته است که معاینه دقیقی از ناوالنی صورت گرفته اما در مورد علت بیماری ناگهانی او اظهار نظری نکرده است.
در مقابل کرا یارموش، سخنگوی ناوالنی به نقل از خانواده او گفته است که تشخیص اعلام شده نادرست است و علایمی که پزشکان بیمارستان به اطلاع آنان رسانده‌اند می‌تواند حاکی از ابتلا به امراض مختلف باشد.
پیشتر بیمارستان سیبری از صدور اجازه انتقال بیمار به آلمان با هواپیمای اعزامی گروه‌های مدافع دموکراسی مخالفت کرده و آن را برای بیماری خطرناک توصیف کرده بود.
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفته است که کشور او "آماده درمان" الکسی ناوالنی است و "تمامی امکانات پزشکی را برای این منظور فراهم کرده است اما بدون معاینه بیمار، نمی توان تایید کرد که می توان او را به آلمان منتقل کرد یا نه."
به گزارش بی.بی.سی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل نسبت به وضعیت این فعال روسی ابراز نگرانی کرده است.
روز گذشته هواپیمای مسافربری حامل ناوالنی در مسیر سفر از شهر تومسک به مسکو "به خاطر وضعیت اضطراری" در فرودگاه شهر اومسک در سیبری به زمین نشست و او پس از نوشیدن چای در کافه فرودگاه، ناگهان بیمار شد. طرفداران او گفته‌اند که در کافه فرودگاه مواد سمی به چای او افزوده بودند.
اقدامات فراقانونی علیه مخالفان و منتقدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در داخل و خارج آن کشور بدون سابقه نیست و به خصوص تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی روسیه بارها به این قبیل اقدامات متهم شده‌اند.
الکسی ناوالنی به خاطر افشاگری فساد در تشکیلات دولتی و انتقاد از ولادیمیر پوتین تحت فشار قرار داشته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar