ايسنا/ دکتر آناتولي کالينچنکو، معاون بيمارستاني در سيبري که الکسي ناوالني، از فعالان سياسي مخالف دولت روسيه در آن بستري است گفته است که "در آزمايش‌هاي انجام شده روي ادرار و خون بيمار هيچگونه اثري از سم مشاهده نشده است."

وي گفته است که معاينه دقيقي از ناوالني صورت گرفته اما در مورد علت بيماري ناگهاني او اظهار نظري نکرده است.
در مقابل کرا يارموش، سخنگوي ناوالني به نقل از خانواده او گفته است که تشخيص اعلام شده نادرست است و علايمي که پزشکان بيمارستان به اطلاع آنان رسانده‌اند مي‌تواند حاکي از ابتلا به امراض مختلف باشد.
پيشتر بيمارستان سيبري از صدور اجازه انتقال بيمار به آلمان با هواپيماي اعزامي گروه‌هاي مدافع دموکراسي مخالفت کرده و آن را براي بيماري خطرناک توصيف کرده بود.
هايکو ماس، وزير خارجه آلمان گفته است که کشور او "آماده درمان" الکسي ناوالني است و "تمامي امکانات پزشکي را براي اين منظور فراهم کرده است اما بدون معاينه بيمار، نمي توان تاييد کرد که مي توان او را به آلمان منتقل کرد يا نه."
به گزارش بي.بي.سي کميسارياي حقوق بشر سازمان ملل نسبت به وضعيت اين فعال روسي ابراز نگراني کرده است.
روز گذشته هواپيماي مسافربري حامل ناوالني در مسير سفر از شهر تومسک به مسکو "به خاطر وضعيت اضطراري" در فرودگاه شهر اومسک در سيبري به زمين نشست و او پس از نوشيدن چاي در کافه فرودگاه، ناگهان بيمار شد. طرفداران او گفته‌اند که در کافه فرودگاه مواد سمي به چاي او افزوده بودند.
اقدامات فراقانوني عليه مخالفان و منتقدان ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه در داخل و خارج آن کشور بدون سابقه نيست و به خصوص تشکيلات اطلاعاتي و امنيتي روسيه بارها به اين قبيل اقدامات متهم شده‌اند.
الکسي ناوالني به خاطر افشاگري فساد در تشکيلات دولتي و انتقاد از ولاديمير پوتين تحت فشار قرار داشته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar