فارس/ سخنگوي نيروهاي مسلح يمن، امروز (جمعه)، اطلاعات مهمي درباره مناطق آزادشده از چنگ عناصر سازمان‌هاي تروريستي داعش و القاعده ارائه کرد.

سرتيپ «يحيي سريع»پيشتر، از آزادسازي بيش از هزار کيلومتر مربع از استان «البيضاء» در جنوب شرق صنعاء و کشته يا زخمي شدن بيش از ۲۵۰ نفر از تروريست‌هاي القاعده و داعش خبر داده بود.
به گزارش پايگاه خبري «المسيره»، سخنگوي نيروهاي مسلح يمن در اين خصوص گفت: «با ياري خداوند متعال، موفقيت عمليات نيروهاي خود در مناطق «قيفه» (ولد ريع و القرشيه) و مناطق مجاور آن در استان البيضاء را اعلام مي‌کنيم. نيروهاي ما بدين وسيله در اين عمليات يکي از بزرگترين آشيانه‌هاي عناصر تکفيري-اطلاعاتي  وابسته به کشورهاي متجاوز در سطح جزيره عرب را از بين بردند».
يحيي سريع در ادامه گفت: «از زمان آغاز تجاوزات عليه يمن، اين عناصر تکفيري وارد عمل شدند و طي اين چند سال، وظايف مهمي به آنها واگذار شده است. منطقه عمليات شامل شمال غرب استان البيضاء و به طور دقيق دو ناحيه ولد الربيع و القرشيه بود. عمليات در زمان مشخص و طبق نقشه از پيش تعيين شده پيش رفت بطوريکه نيروها چندين درگيري با عناصر متجاوزان داشتند. اين عناصر مرتبط با سرويس‌هاي اطلاعاتي متجاوزان بودند».
سريع ادامه داد: «متجاوزان و مزدوران آنها طي سا‌ل‌هاي گذشته با انواع اسلحه از عناصر تکفيري يادشده حمايت مي‌کردند. اطلاعاتي در اختيار داريم که نشان مي‌دهد عناصر آنچه القاعده و داعش خوانده مي‌شود، در تجاوز و به‌طور مشخص در گروه‌هاي مزدوران مشارکت داشتند».
وي همچنين توضيح داد: «پيش از عمليات نظامي، عملياتي اطلاعاتي در سطح گسترده و با همکاري با نيروهاي امنيتي صورت گرفت که اين مسئله در موفقيت عمليات نظامي بسيار نقش داشت. طي اجراي عمليات، جنگنده‌هاي متجاوزان با ده‌ها حمله هوايي سعي داشتند جلوي پيشروي نيروهاي ما به سمت مواضع تکفيري‌ها را بگيرند».
سخنگوي نيروهاي مسلح يمن افزود: «اين عمليات طي يک هفته اجرا شد و در نهايت با نابودسازي جبهه‌اي که متجاوزان در اجراي عمليات‌هاي خود بر آن تکيه داشتند، به پايان رسيد. در اين عمليات، مساحتي بالغ بر هزار کيلومتر که تحت کنترل "القاعده" و "داعش" بود، آزاد شد. اين عناصر در مناطق يادشده چندين اردوگاه برپا کرده بودند. نيروهاي ما طي اين عمليات چهارده ارودگاه را تحت کنترل خود درآورند که شش مورد آن‌ها متعلق به داعش بود و مابقي متعلق به القاعده».
يحيي سريع با اشاره به اينکه عناصر تکفيري از اين ارودگاه‌ها براي آموزش استفاده مي‌کردند، گفت که «در بخشي از اين اردوگاه‌ها کارگاه‌هاي ساخت کمربند انتحاري و بمب وجود داشت».
سريع همچنين گزارش داد بيش از ۲۵۰ تن از اين عناصر تکفيري يا کشته شدند، يا زخمي و يا اسير شدند. او همچنين اشاره کرد که برخي از عناصر کشته شده، تبعه ديگر کشورهاي عربي و غير عربي بودند.
سريع همچنين گفت که پنج تن از سرکرده‌هاي داعش در اين عمليات کشته شدند که مهم‌ترين آنها، سرکرده اين سازمان و مسئول امنيتي و مالي آنها بود.
سخنگوي نيروهاي مسلح با بيان اينکه تعقيب و گريز تکفيري‌ها همچنان در مناطق جنوبي ادامه دارد، گفت: «آنچه به آن دست يافتيم نشان مي‌دهد که عناصر تکفيري از اين مناطق براي پناه دادن به عناصر خارجي مثل عناصر سعودي و غربي استفاده مي‌کردند البته اين اقدام با هماهنگي با سرويس‌هاي اطلاعاتي برخي کشورهاي عربي و غيرعربي صورت مي‌گرفت. مناطق آزادشده نقطه آغاز عمليات‌هايي بود که هدف آنها مردم، امنيت و برهم زدن آرامش عمومي [کشور] بود».

سريع افزود: «به شواهدي دست يافتيم که اثبات مي‌کند اين عناصر تکفيري با عناصري ديگر در کشورهاي عربي و غيرعربي در ارتباط بودند و از جانب کشورهاي متجاوز بشدت حمايت مي‌شدند. سرويس‌هاي امنيتي اسامي سرکرده‌هاي فراري گروه‌هاي تکفيري را اعلام خواهند کرد با توجه به اينکه اين افراد تحت تعقيب هستند».

يحيي سريع در ادامه گفت که اين عمليات به خوبي نشان داد که گروه‌هاي تکفيري مستقر در يمن تا چه اندازه با کشورهاي متجاوز در ارتباط بودند. «آمريکا، سعودي و امارات در رأس کشورهايي بودند که اين گروه‌ها تکفيري مرتبط با آنها بودند».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar