ايرنا/ «ترکي الفيصل» رييس پيشين سازمان اطلاعات عربستان سعودي روز جمعه اعلام کرد که برپايي کشور مستقل فلسطيني به پايتختي قدس شرط رياض براي عادي‌سازي روابط با رژيم صهيونيستي است.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، فيصل گفت: هر کشور عربي که ميخواهد به امارات متحده عربي براي عادي‌سازي روابط با اسرائيل بپيوندد، بايد در ازاي آن بهايي بگيرد و ارزش آن بايد زياد باشد.
وي افزود: عربستان سعودي براي صلح ميان اسرائيل و کشورهاي عرب قيمت گذاشته و آن برپايي کشور مستقل فلسطيني به پايتختي قدس بر اساس طرح ملک عبدالله بن عبدالعزيز پادشاه فقيد است.
اتحاديه عرب سال ۲۰۰۲ پيشنهاد عادي‌سازي روابط با رژيم صهيونيستي در مقابل خروج رژيم از اراضي فلسطيني در کرانه باختري، نوار غزه، قدس شرقي و برپايي کشور فلسطيني در اين اراضي داده بود.
پيشتر بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي مدعي شده بود که کشورهاي عربي بيشتري با اين رژيم رابطه برقرار خواهند کرد.
دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا پنجشنبه گذشته در يک پيام توئيتري از آنچه «توافق تاريخي» اسرائيل و امارات براي عادي‌سازي کامل روابط دوجانبه خواند، خبر داد.
بنيامين نتانياهو نخست‌وزير رژيم صهيونيستي نيز با انتشار پيامي در رسانه‌هاي اجتماعي، امضاي توافق‌نامه عادي‌سازي روابط با امارات را «يک گام تاريخي» خواند.
سران سعودي و امارات در سال‌هاي اخير براي ارتباط با صهيونيست‌ها تلاش‌هاي زيادي کرده‌اند که با روي کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمريکا در سال ۲۰۱۵ ميلادي اين روند سرعت بيشتري به خود گرفته است.
رياض و ابوظبي به دنبال آن هستند قبل از پايان يافتن دوره اول رياست جمهوري ترامپ، به رابطه با رژيم صهيونيستي دست يابند.
ناظران، کارشناسان و ملت هاي مسلمان و عرب، توافق امارات با رژيم صهيونيستي را در جهت تامين منافع انتخاباتي ترامپ و منافع نتانياهو و به مثابه فروبردن خنجري در قلب ملت فلسطين خوانده اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar