ايرنا/ سخنگوي وزارت خارجه چين در واکنش به نشست دو جانبه آمريکا و روسيه در مورد مذاکرات کنترل سلاح موسوم به «نيو استارت» گفت: آمريکا به عنوان کشوري که بزرگترين زرادخانه هسته اي جهان را در اختيار دارد موظف است با هدف اجماع جامعه جهاني،  زرادخانه هسته اي خود را به صورت جدي کاهش دهد.

«جائو لي جيان» روز جمعه در نشست خبري روزانه با حضور خبرنگاران داخلي و خارجي در پکن افزود: آمريکا همچنين بايد شرايطي را براي ساير کشورهاي داراي تسليحات هسته اي به منظور شرکت در مذاکرات چند جانبه درباره خلع سلاح هسته اي فراهم کند.
وي در مورد موضع کشورش براي پيوستن به اين مذاکرات نيز گفت: موضع آشکار و مداوم چين اين است که قصد ندارد در مذاکرات کنترل سلاح شرکت کند اما چين از اين مذاکرات به خاطر صلح و امنيت بين المللي حمايت مي کند.
پيمان استارت نو آخرين توافق کنترل تسليحاتي بين دو قدرت اتمي آمريکا و روسيه است که فوريه (بهمن/اسفند) ۲۰۲۱ منقضي مي‌شود چين که گمان مي‌رود زرادخانه اتمي کوچکتري نسبت به آمريکا و روسيه داشته باشد، پيشتر دعوت براي حضور در اين نشست مشترک را رد کرده و اميدواري‌هاي واشنگتن را براي سه‌جانبه کردن توافق استارت جديد نقش بر آب کرد.
«فو سونگ» مديرکل کنترل تسليحات وزارت خارجه چين پيشتر گفته بود که اگر آمريکا زرادخانه هسته اي خود را به سطح چين کاهش دهد اين کشور مايل به شرکت در مذاکرات سه جانبه با روسيه و آمريکا است.
او افزود: اگر آمريکا حاضر باشد زرادخانه خود را تا سطح چين کاهش دهد اين کشور فرداي آن روز به گفت و گوها خواهد پيوست.
وي با ابراز علاقه به اينکه چين هم براي چنين گفت و گويي تمايل دارد گفت: به رغم چنين تمايلي ما مي دانيم که اين اتفاق رخ نخواهد داد.
گمانه زني ها حاکي است روسيه و آمريکا هر يک بيش از ۶ هزار کلاهک هسته اي در اختيار دارند اما سهم چين حدود ۳۰۰ کلاهک اتمي است.

 

 
 
  
  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar