ايسنا/ مدير سابق سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) از سوي تيم دادستان جان دورهام، به عنوان بخشي از تحقيقاتش درباره بازرسان و مقام‌هاي اطلاعاتي پشت تحقيقات سال ۲۰۱۶ درباره مداخله انتخاباتي روسيه مورد مصاحبه قرار گرفت.

به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، نيک شاپيرو، معاون رئيس دفتر و مشاور ارشد جان برنان گفت، اين گفت‌وگو در مقر سيا انجام شد و هشت ساعت به طول انجاميد.

شاپيرو در بيانيه‌اي گفت: جان برنان، مدير سابق سيا از سوي دورهام مطلع شد که او هدف يک تحقيقات کيفري قرار ندارد و تنها به عنوان مطلع مورد پرسش قرار مي‌گيرد.

برنان در دوران رياست جمهوري باراک اوباما رهبري سيا را بر عهده داشت و به همراه ديگر نهادهاي اطلاعاتي به اين نتيجه رسيد که روسيه در انتخابات ۲۰۱۶ به نفع دونالد ترامپ مداخله کرده بود. تمايل دادستان دورهام براي گفت‌وگو با برنان تاکيدي بر ادامه کار تحقيقات او و تيمش درباره نحوه دستيابي مقام‌هاي اطلاعاتي آمريکا به چنين اطلاعاتي است که ترامپ آن‌ها را نمي‌پذيرد.

جان برنان به صورت داوطلبانه براي اين مصاحبه حاضر شد و پيشتر گفته بود که چيزي براي پنهان کردن ندارد و از چنين گفت‌وگويي استقبال مي‌کند. او ماه مه در مصاحبه با ام‌اس‌ان‌بي‌سي تاکيد کرد: و من منتظر روزي هستم که حقيقت آشکار شود و معلوم شود که افرادي که اتفاقات را در گذشته به شکلي نادرست به تصوير کشيدند، مردم آمريکا را فريب داده‌اند.

به گفته شاپيرو، برنان در جريان اين گفت‌وگو جزئياتي از فعاليت‌هاي جامعه اطلاعاتي آمريکا براي "درک و مختل کردن" تلاش‌هاي روسيه براي مداخله در انتخابات را بيان کرده و به سوالاتي مرتبط با "طيف گسترده‌اي از فعاليت‌هاي اطلاعاتي" سيا در آستانه انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ پاسخ داد. او همچنين به پرسش‌هايي درباره ارزيابي ۲۰۱۷ جامعه اطلاعاتي که روسيه را بابت اين مداخله سرزنش مي‌کرد، پاسخ داد.

سخنگوي دادستاني آمريکا هنوز اظهارنظر نکرده است.

ويليام بار، دادستان کل آمريکا سال گذشته جان دورهام، دادستان کنتيکت را براي بررسي تصميماتي که از سوي مقام‌هاي دولتي اتخاذ شد و آنها روابط ميان کمپين ترامپ و روسيه را مورد بررسي قرار مي‌دادند، منصوب کرد.

گزارش‌هاي رئيس شوراي ويژه سابق و کميته اطلاعاتي سنا (تحت رهبري جمهوري‌خواهان) به روابطي ميان روس‌ها و دستياران ترامپ حين کمپين ۲۰۱۶ اشاره داشتند اما ويليام بار اين ايده که اف‌بي‌آي مدرک کافي براي اجراي تحقيقات ضد اطلاعاتي را دارا بوده باشد، زير سوال برد و جان دورهام را موظف ساخت تا درباره فعاليت‌هاي ديگر نهادها هم تحقيق کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar