ايسنا/ معاون وزير خارجه آمريکا به زودي به ليتواني و روسيه مي‌رود تا با مقام‌هاي اين دو کشور درباره بلاروس گفت‌وگو کند.

به نقل از خبرگزاري رويترز، اين سفر از سوي استيون بيگان، معاون وزير خارجه آمريکا به روسيه و ليتواني در حالي صورت مي‌گيرد که واشنگتن به دنبال آنچه يک "راه‌حل صلح‌آميز" براي بحران بلاروس مي‌خواند، است.

گفته ‌مي‌شود سفر بيگان نشان‌دهنده تلاش آمريکا براي آرام کردن جو موجود در بلاروس باشد که از زمان پيروزي مجدد الکساندر لوکاشنکو به عنوان رئيس جمهوري اين کشور در انتخابات ۹ اوت در تنش و ناآرامي به سر مي‌برد و معترضان خواستار برکناري وي و برگزاري انتخابات مجدد هستند.

يکي از سخنگوهاي وزارت خارجه آمريکا درباره سفر برنامه‌ريزي شده بيگان گفت: هنوز زمان سفر او مشخص نشده است.

يکي از منابع که خواست نامش فاش نشود، گفت:‌ انتظار مي‌رود که بيگان ظرف چند روز آينده واشنگتن را به مقصد مسکو و ويلنيوس ترک کند؛ سوتلانا تيخانووسکايا، رهبر اپوزيسيون بلاروس در ليتواني است.

آمريکا و اتحاديه اروپا آنچه را "انتخابات همراه با تقلب" در بلاروس مي‌دانند، به شدت مورد انتقاد قرار داده و مايک پامپئو، وزير خارجه آمريکا روز پنجشنبه به لوکاشنکو تاکيد کرد تا کمک بين‌المللي را براي انجام مذاکرات با اپوزيسيون بپذيرد و به صورت ضمني به روسيه هشدار داد که در امور بلاروس مداخله نکند.

يکي ديگر از منابع وزارت خارجه آمريکا هم گفت، از پيام بيگان براي رهبران مسکو و ليتواني اطلاعي ندارد، گرچه هدف از اين سفر جلوگيري از خشونت بيشتر در بلاروس يا مداخله احتمالي روسيه است.

کارشناسان مي‌گويند، واشنگتن به دنبال ايفاي نقش بيشتر براي "راه‌حلي قابل مذاکره" در پايان دادن به اين بحران است. ناآرامي‌ها در بلاروس، اقدامات آمريکا براي بهره‌برداري از تنش‌ها بين پوتين و لوکاشنکو را نقش بر آب کرده است، چون پامپئو پيشتر در فوريه به مينسک رفته بود تا براي عادي‌سازي روابط ديپلماتيک بين دو کشور با مقام‌هاي بلاروس ديدار کند. اين کارشناسان گفتند، معترضان در بلاروس خواستار ارتباط نزديک‌تر با غرب نيستند بلکه به دنبال برگزاري مجدد انتخابات و رعايت حقوق بشر هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar