ايسنا/ کره جنوبي امروز مذاکراتي را با ديپلمات رده‌بالاي چين آغاز کرد. اين نخستين ديدار يک مقام رده‌بالاي پکن از اواخر سال گذشته، که ويروس کرونا در چين ظاهر شد، به حساب مي‌آيد.

به نقل از رويترز، دولت کره جنوبي اعلام کرد، "يانگ جيچي"، يکي از اعضاي رده بالاي حزب کمونيست چين، با "سوه هون"، مشاور جديد امنيت ملي کره جنوبي در شهر جنوبي بندري "بوسان" ديدار مي‌کند تا با او درباره همکاري مربوط به ويروس کرونا، روابط دوجانبه و شرايط پيرامون شبه‌جزيره کره، مباحثاتي داشته باشد.

دولت کره جنوبي در بيانيه‌اي اعلام کرد، يانگ روز جمعه رسيده و قرار است روز شنبه اين کشور را ترک کند.

اين مذاکرات در حالي انجام مي‌گيرد که ويروس کرونا، مبادلات دو طرفه بين کره جنوبي و چين را قطع و مذاکرات خلع سلاح هسته‌اي با مشارکت کره جنوبي را نيز متوقف کرده است.

بنا بر اعلام هفته گذشته "کانگ مين‌-سئوک"، سخنگوي رياست جمهوري کره جنوبي، سوه -که ماه گذشته و بعد از خدمت به عنوان يک مقام ارشد اطلاعاتي، سمت بالاي امنيتي را از آن خود کرده است- قرار است درباره کره شمالي، همکاري مربوط به ويروس کرونا و سفر احتمالي شي جينپينگ، رئيس جمهور چين به سئول با ديپلمات رده‌بالاي چيني صحبت کند.

يانگ پيش از نشست، به سؤالي درباره اينکه آيا شي امسال ديداري با کره جنوبي خواهد داشت يا خير، پاسخ نداد.

کره جنوبي و چين ماه گذشته پس از آنکه سئول يک ديپلمات رده‌بالا را براي نشست اقتصادي دوجانبه به چين فرستاد، از سر گرفتند.

کره جنوبي به طور گسترده‌اي موفق شد اولين مورد بيماري کوويد ۱۹ در خارج چين را بدون وقفه‌هاي اساسي تحت کنترل بگيرد، اما افزايش‌هاي اخير در تعداد موارد، مقامات اين کشور را تشويق کرد قوانين فاصله‌گذاري سفت و سخت‌تري را مجدداً اعمال کنند.

کره جنوبي تا نيمه‌شب جمعه، ۳۳۲ مورد جديد ابتلاي به ويروس کرونا گزارش کرده که ۳۱۵ نفر آن‌ها از افراد داخل کشور بودند. اين ارقام، آمار اين کشور را به ۱۷ هزار و ۲ مورد به همراه ۳۰۹ مورد مرگ مي‌رساند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar