ايسنا/ تصميم ترکيه براي تبديل کردن موزه قرن ششمي "خورا" به يک مسجد با انتقادات محافل مختلف مواجه شده است.

خبرگزاري اسپوتنيک گزارش داد،  وزارت امور خارجه يونان تصميم آنکارا براي تبديل کردن يک کليساي ارتدوکس سابق استانبول يعني کليساي "منجي مقدس خورا" به يک مسجد را محکوم کرد.

بر اساس گزارش اسپوتنيک، اين وزارتخانه در بيانيه‌اي نوشت: تصميم امروز مقام‌هاي ترکيه براي تبديل کليساي خورا به يک مسجد چالش ديگري است که به مردم مذهبي در سراسر جهان و جامعه بين‌المللي که براي بناهاي تمدن بشري احترام قائل است، آسيب وارد مي‌کند.

نيکولاي بالاشوف، يک کشيش ارشد کليساي ارتدوکس روسيه نيز اظهار کرد: به نظر مي‌رسد رهبران ترکيه همچنين ارزش جهاني ميراث امپراتوري فتح شده بيزانس را که درکش نمي‌کنند، ناديده مي‌گيرند و علنا و به شکلي تحقيرآميز به ارزش‌هاي فرهنگي مسيحيت بي‌تفاوتي نشان مي‌دهند.

خبرگزاري آناتولي گزارش کرد، در يک حکم رياست جمهوري منتشر شده در روز جمعه در نشريه رسمي ترکيه، تصميم کابينه اين کشور براي تبديل کردن کليساي خورا به يک موزه اعلام شده است.

يک سخنگوي وابسته به دولت ترکيه بر طبق گزارش اسپوتنيک گفت: ساختماني که موزه مذکور و متعلقاتش تا سال ۲۰۱۹ در آن قرار داشته با حکم رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه به تحت مديريت سازمان امور مذهبي منتقل شده است و براي اقامه نماز در آن گشوده خواهد شد. تاريخ دقيق آن هنوز تعين نشده است. يک سري تدارکات مورد نياز بوده و شعبه ما در استانبول مسئول آنها خواهد بود.

کليساي خورا در قرن ششم در امپراتوري بيزانس ساخته شد. در سال ۱۵۱۱ تبديل به يک مسجد شد و در ۱۹۵۸ به عنوان موزه به روي عموم گشايش يافت.
پيشتر رئيس جمهوري ترکيه اياصوفيه را که يک ميراث جهاني ثبت شده در يونسکو و يک موزه است، هم مجددا به عنوان مسجد مورد استفاده قرار داد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar