مهر/ جانشين استاندار الحديده از تغيير نام خيابان «زايد» در اين استان به خيابان «فلسطين» خبر داد.

به نقل از عربي ۲۱، «محمد عياش قحيم» جانشين استاندار الحديده اعلام کرد که نيروهاي انصارالله تصميم گرفته اند نام خيابان زايد واقع در اين استان را تغيير دهند.

اين اقدام انصارالله يمن در واکنش به توافق عادي سازي روابط ميان امارات و رژيم صهيونيستي صورت مي گيرد.

«محمد عياش» همچنين اعلام کرد که قرار است نام اين خيابان به فلسطين تغيير پيدا کند.

وي افزود: نام فلسطين، در ميان ملت مجاهد يمن محبوب است. يمني ها با عادي سازي روابط با دشمن صهيونيستي مخالف هستند.

پيش از اين نيز، الجزايري‌ها اسم يکي از خيابان‌هاي اين کشور را از «دبي» به «فلسطين» تغيير داده بودند.

فعالان الجزايري نيز در فضاي مجازي خشنودي خود را نسبت به اين اقدام نشان داده و اعلام کردند که اين اقدام يک دستاورد و پيروزي براي فلسطيني‌ها به شمار مي‌رود.

الجزايري‌ها به اين اندازه اکتفا نکرده و برخي از آنها نام پاساژهاي تجاري را از دبي به پاساژهاي فلسطين تغيير دادند.

عراقي‌ها نيز چند روز قبل خواهان اجراي اقدام مشابه شده بودند به طوري که «وجيه عباس»، نماينده فراکسيون الصادقون وابسته به جنبش عصائب اهل الحق عراق از وزارت بهداشت خواسته بود نام بيمارستان شيخ زايد در بغداد را تغيير دهد چرا که محمد بن زايد آل نهيان، وليعهد ابوظبي با رژيم صهيونيستي بر سر عادي سازي روابط توافق کرده است.

چند رو، پيش نيز، «بشير ضيف الله» شاعر و منتقد الجزايري در راستاي همبستگي با مردم فلسطين عليه روند عادي سازي روابط با رژيم صهيونيستي، از نامزدي خود براي جايزه کتاب شيخ زائد انصراف داد.

وي که براي کتاب «جهاني سازي و تحولات عرصه نويسندگي» کانديدا شده بود از نامزدي خود صرفنظر و اعلام کرد: موضع من درقبال مسئولان اماراتي به معني قطع ارتباطم با دوستان نويسنده، شعرا و شخصيت‌هاي هنري و آکادميک اماراتي نيست.

اين شاعر الجزايري ابراز اطمينان کرد که ملت‌ها خود به تنهايي سرنوشت قدس را تعيين مي‌کنند. پيش از اين نيز شماري از شخصيت‌هاي ادبي جهان عرب همچون «محمد بنيس» شاعر مراکشي عضويت خود را در هيئت علمي جايزه کتاب شيخ زائد لغو کرده بود.

در همين راستا «اماني بن علي» رمان نويس ۱۹ ساله تونسي نيز از مشارکت در مسابقات «چالش قرائت عربي» انصراف داد. وي در حالي در حمايت از ملت فلسطين به اين امر مبادرت کرد که به مرحله نهايي مسابقات راه يافته بود.

وي ضمن ابراز مخالفت خود با تعامل با امارات در صفحه شخصي خود در فيسبوک گفت: حتي اگر همه [سرزمين فلسطين] را بفروشند من هرگز اين کار را انجام نمي‌دهم.

اين رمان نويس تونسي با دفاع از کار خود، در پُستي ديگر تمامي دوستان و شخصيت‌هاي ادبي را به خروج از اين مسابقه دعوت و اعلام کرد: به خاطر پيروزي قضيه فلسطين و مخالفت با عادي سازي روابط با رژيم صهيونيستي از شرکت در ادامه مسابقات انصراف دهيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar