باشگاه خبرنگاران/ سفارت چین در واشنگتن هرگونه تلاش پکن برای مداخله و تاثیرگذاری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را تکذیب کرد.
 
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سفارت چین در واشنگتن هر گونه مدعا در خصوص تلاش برای مداخله در انتخابات آمریکا را رد کرد.

سفارت چین در واشنگتن روز جمعه طی بیانیه‌ای اعلام کرد پکن قصد و علاقه‌ای به مداخله در امور داخلی آمریکا ندارد. این بیانیه می‌افزاید: پکن آمادگی همکاری با دولت دونالد ترامپ را برای حل مسائل فعلی دوجانبه دارد.

بیانیه سفارت چین در آمریکا در واکنش به گزارش اخیر روزنامه واشنگتن پست در خصوص انتخابات آمریکا صادر شد. این روزنامه آمریکایی اخیر در مطلبی با طرح سوالی چالش برانگیز با این مضمون که «چین در انتخابات آمریکا پیروزی ترامپ را ترجیح می‌دهد یا بایدن»، خبر ساز شد.

اوایل ماه میلادی جاری نیز جامعه اطلاعاتی آمریکا طی گزارش ارزیابی کرد که چین قصد مداخله در انتخابات آمریکا را دارد و مایل به شکست ترامپ در سوم نوامبر است. روابط چین و آمریکا از زمان آغاز ریاست جمهوری ترامپ بر سر طیف گسترده‌ای از تعارضات سیاسی رو به وخامت گذاشته است. جنگ تعرفه ای، شیوع ویروس کرونا، مسئله هنگ کنگ و ادعای نقض حقوق بشر در این منطقه و دریای جنوبی چین تنها بخشی از دستاویز‌های آمریکا برای هدف قرار دادن دولت چین را تشکیل می‌دهند. در سوی دیگر ماجرا، پکن با رد تمامی اتهام زنی‌های واشنگتن، این کشور را به نقض قوانین بین المللی و دنباله روی از سیاست یکجانبه گرایی متهم می‌کند.

پیش از این نیز گروهی از سناتور‌های ارشد جمهوری خواه آمریکا موضوع تلاش چین برای تاثیرگذاری در انتخابات آتی این کشور، با استفاده از شبکه تیک تاک را مطرح کرده و از دولت خواستند تا این مسئله را مورد بررسی دقیق قرار دهد.

آمریکا بار‌ها دیگر کشور‌ها را به نقض قوانین و تلاش برای اقدامات مخرب در حوزه سایبری با هدف مداخله در انتخابات متهم کرده است. این اتهام زنی‌ها به قبل از آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برمی گردد. در آن زمان واشنگتن، مسکو را به تلاش سایبری برای تاثیر گذاشتن در نتیجه انتخابات سال ۲۰۱۶ متهم کرد. ادعا‌هایی که نه تنها در نتیجه تحقیقات دو ساله بازرسان وزارت دادگستری آمریکا به اثبات نرسید و بلکه هیچگاه از سوی روسیه نیز تائید نشد.

موضوع ادعایی مداخله در انتخابات آمریکا هر از چندگاهی از سوی مقامات این کشور با اتهام زنی به عوامل خارجی علم می‌شود. به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند این ادعا را دست آویز اتهام زنی و فشار بر رقبای خارجی خود از جمله چین و روسیه قرار دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar