باشگاه خبرنگاران/ سفارت چين در واشنگتن هرگونه تلاش پکن براي مداخله و تاثيرگذاري در انتخابات رياست‌جمهوري ۲۰۲۰ آمريکا را تکذيب کرد.
 
به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، سفارت چين در واشنگتن هر گونه مدعا در خصوص تلاش براي مداخله در انتخابات آمريکا را رد کرد.

سفارت چين در واشنگتن روز جمعه طي بيانيه‌اي اعلام کرد پکن قصد و علاقه‌اي به مداخله در امور داخلي آمريکا ندارد. اين بيانيه مي‌افزايد: پکن آمادگي همکاري با دولت دونالد ترامپ را براي حل مسائل فعلي دوجانبه دارد.

بيانيه سفارت چين در آمريکا در واکنش به گزارش اخير روزنامه واشنگتن پست در خصوص انتخابات آمريکا صادر شد. اين روزنامه آمريکايي اخير در مطلبي با طرح سوالي چالش برانگيز با اين مضمون که «چين در انتخابات آمريکا پيروزي ترامپ را ترجيح مي‌دهد يا بايدن»، خبر ساز شد.

اوايل ماه ميلادي جاري نيز جامعه اطلاعاتي آمريکا طي گزارش ارزيابي کرد که چين قصد مداخله در انتخابات آمريکا را دارد و مايل به شکست ترامپ در سوم نوامبر است. روابط چين و آمريکا از زمان آغاز رياست جمهوري ترامپ بر سر طيف گسترده‌اي از تعارضات سياسي رو به وخامت گذاشته است. جنگ تعرفه اي، شيوع ويروس کرونا، مسئله هنگ کنگ و ادعاي نقض حقوق بشر در اين منطقه و درياي جنوبي چين تنها بخشي از دستاويز‌هاي آمريکا براي هدف قرار دادن دولت چين را تشکيل مي‌دهند. در سوي ديگر ماجرا، پکن با رد تمامي اتهام زني‌هاي واشنگتن، اين کشور را به نقض قوانين بين المللي و دنباله روي از سياست يکجانبه گرايي متهم مي‌کند.

پيش از اين نيز گروهي از سناتور‌هاي ارشد جمهوري خواه آمريکا موضوع تلاش چين براي تاثيرگذاري در انتخابات آتي اين کشور، با استفاده از شبکه تيک تاک را مطرح کرده و از دولت خواستند تا اين مسئله را مورد بررسي دقيق قرار دهد.

آمريکا بار‌ها ديگر کشور‌ها را به نقض قوانين و تلاش براي اقدامات مخرب در حوزه سايبري با هدف مداخله در انتخابات متهم کرده است. اين اتهام زني‌ها به قبل از آخرين انتخابات رياست جمهوري آمريکا برمي گردد. در آن زمان واشنگتن، مسکو را به تلاش سايبري براي تاثير گذاشتن در نتيجه انتخابات سال ۲۰۱۶ متهم کرد. ادعا‌هايي که نه تنها در نتيجه تحقيقات دو ساله بازرسان وزارت دادگستري آمريکا به اثبات نرسيد و بلکه هيچگاه از سوي روسيه نيز تائيد نشد.

موضوع ادعايي مداخله در انتخابات آمريکا هر از چندگاهي از سوي مقامات اين کشور با اتهام زني به عوامل خارجي علم مي‌شود. به نظر مي‌رسد آمريکايي‌ها تلاش مي‌کنند اين ادعا را دست آويز اتهام زني و فشار بر رقباي خارجي خود از جمله چين و روسيه قرار دهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar