مهر/ یک رسانه آمریکایی به ارتباط واشنگتن با سردسته کودتاچیان در کشور آفریقایی مالی پرداخته است و اینکه وی سالها تحت آموزش های نظامی آمریکا قرار گرفته است.

به گزارش القدس العربی، یک رسانه آمریکایی از ارتباط «آسیمی گویتا» ژنرال ارتش مالی که در این کشور آفریقایی دست به کودتا زده است با آمریکا پرده برداشت.
روزنامه واشنگتن پست آمریکا اعلام کرد: سرهنگ آسیمی گویتا که رئیس شورای نظامی حاکم بر کشور مالی شده است سالها با نیروهای عملیات ویژه آمریکا در غرب آفریقا همکاری کرده است.
این رسانه به نقل از دو افسر مالی که خواستند نامشان فاش نشود، آورده است که سردسته کودتاچیان در مالی به طور منظم با نظامیان آمریکا در تماس بوده است و در تمرینات نظامی تحت رهبری آمریکا حاضر بوده است.
واشنگتن پست به نقل از این دو افسر همچنین گزارش داد که گویتا همچنین تحت آموزش نظامی نیروهای آلمانی و فرانسوی هم قرار گرفته است.
این روزنامه آمریکایی در ادامه به نقل از پیتر فام فرستاده ویژه آمریکا در منطقه ساحل آفریقا، آورده است که بسیاری از نظامیانی که در کودتای مالی مشارکت داشته اند، احتمالاً تحت آموزش نظامی آمریکا قرار گرفته اند.
گفتنی است که آسیمی گویتا، سرهنگ ارتش مالی روز سه‌شنبه گذشته اعلام کرد که رهبر نظامیان شورشی این کشور بوده و اکنون ادارهٔ امور را بر عهده گرفته است.
سرهنگ گویتا یکی از پنج افسر ارشدی است که خبر کودتا را در این کشور آفریقایی اعلام کردند. وی طی سخنانی گفت: ما با مداخلهٔ خود کشور را در اولویت گذاشتیم. مالی در بحرانی سیاسی-اجتماعی است و دیگر جایی برای اشتباه نیست.
در روزهای گذشته نظامیان شورشی ارتش، ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهوری و بوبو سیسه، نخست‌وزیر را بازداشت کردند. رئیس جمهوری این کشور پس از ساعاتی در تلویزیون ملّی این کشور اعلام کرد که کلّیه اختیارات خود را واگذار می‌کند.
از سوی دیگر این نظامیان شورشی همچنین اعلام کردند که قصد دارند با برگزاری انتخابات در «زمانی مناسب» قدرت را «به‌شکل مدنی» منتقل کنند و همچنین از اعضای جامعه مدنی و جنبش‌های سیاسی-اجتماعی این کشور خواستند تا به آنان بپیوندند.
همسایگان آفریقایی مالی و بسیاری از دیگر کشورهای جهان کودتا در این کشور را به‌شدت محکوم کرده‌اند و خواستار آزادی بی‌درنگ رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور از سوی نظامیان شده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar