ايرنا/ الکساندر لوکاشنکو رئيس‌جمهوري بلاروس در واکنش به وقايع اخير در کشورش، انگشت اتهام خود را به سمت سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) نشانه رفت و تأکيد کرد که اين نهاد، از بر هم خوردن ثبات در بلاروس، حمايت آشکار نظامي مي‌کند.

به گزارش اسپوتنيک، لوکاشنکو روز شنبه به ارتش بلاروس دستور داد براي محافظت از تماميت ارضي کشور در برابر اعتراض هاي گسترده ضد دولتي، شديدترين اقدامات را در پيش گيرد. 
وي پس از ورود به يک منطقه آموزشي نظامي در نزديکي شهر «گرودنو» واقع در غرب بلاروس در آستانه رزمايش هاي نظامي برنامه ريزي شده، گفت که قرار دادن ارتش در وضع آمادگي رزمي و استقرار نيروها در مرزهاي غربي بلاروس، تصميم اصلي وي در طول ۲۵ سال گذشته بوده است.
رئيس جمهوري بلاروس، پيش‌تر نسبت به خطر تهاجم خارجي به منطقه غربي کشورش با هدف ضميمه کردن منطقه گرودنو هشدار داده بود.
لوکاشنکو در عين حال تأکيد کرد که به جاي توجه به مشکلات اقتصادي، اکنون مجبور است اوضاع امنيتي کشور را مديريت و ساماندهي کند.
وي گفت: آنچه من را بيش از هر چيز نگران مي کند، اين واقعيت است که يک عامل خارجي به اوضاع داخلي بلاروس افزوده شده است.
رئيس جمهوري بلاروس با اشاره به قلمروي لهستان و ليتواني افزود: شاهد تحرکات جدي نيروهاي ناتو در مجاورت مرزهايمان هستيم.
وي همچنين کشورهاي غربي را به دليل مداخله مستقيم در اوضاع کشورش ملامت کرد و به تلاش هايي براي برانگيختن مينسک براي مذاکره با سازمان امنيت و همکاري اروپا اشاره داشت.
در همين حال، رهبر مخالفان دولت بلاروس در مصاحبه اي که خبرگزاري رويترز با وي انجام داد، گفت که مردم اجازه نمي دهند لوکاشنکو با آنها همچون قبل رفتار کند و وي دير يا زود بايد قدرت را رها کند.
«سوتلانا تيخانوفسکايا» همچنين يادآور شد که تماس هاي بسياري از رهبران بين المللي از جمله رهبران انگليس و آلمان داشته و از آنها خواسته است از مردم بلاروس حمايت کنند و به حق حاکميت اين کشور احترام گذارند.
وي که در ليتواني به سر مي برد، گفت که در اين کشور احساس امنيت مي کند و از محافظان شخصي برخوردار است.
بحران سياسي در بلاروس با اعتراض هاي مردمي به نتيجه انتخابات رياست جمهوري اين کشور آغاز و اندک اندک به شورش و ناآرامي تبديل شد.
نتيجه انتخابات رياست جمهوري بلاروس نشان داد که لوکاشنکو بيش از ۸۰ درصد آرا را به دست آورده است.
بلاروس کشوري کوچک در غرب روسيه است که تنها ۱۰ ميليون نفر جمعيت دارد اما از اين نظر حائز اهميت است که آخرين سنگر روس‌ها در مقابل پيشروي سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) به مرزهاي روسيه به حساب مي آيد.
ساير همسايگان غربي روسيه در اروپاي شرقي شامل لهستان و سه کشور حوزه بالتيک، ديرزماني است که به غرب پيوسته و به عضويت ناتو در آمده اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar