ايسنا/ مشاور سابق امنيت ملي آمريکا اظهار کرد، مصر موفقيتي قابل ملاحظه در مقابله با تروريسم رقم زد و حق حمايت از مرزهاي غربي خود را براي مقابله با هر گروه تروريستي در داخل خاک ليبي دارد.

جان بولتون، مشاور سابق امنيت ملي آمريکا در گفت‌وگوي اختصاصي با صدي البلد براي اولين بار در مصر و خاورميانه گفت: مصر موفقيت خوبي در مقابله با تروريسم رقم زده و ما همکاري قابل اعتمادي در اين زمينه داشتيم.
وي افزود: موفقيتي در مساله حل و فصل سياسي بين فائز السراج نخست وزير دولت وفاق ملي و خليفه حفتر فرمانده نيروهاي موسوم به ارتش ملي زير نظر سازمان ملل نمي‌بينم اين سياستي است که آمريکا مي‌پسندد. اين امر براي سال‌هاي عديده‌اي مطرح بود و درگيري‌ها اکنون بدتر و مداخله از جانب گروه‌هاي خارجي در ليبي بيشتر شده است.
بولتون اضافه کرد: از نظر مصر اين سوال‌ مهمتر است که اين کشور به وجود ثبات در مرزهاي غربي‌ و عدم حضور تشکيلات تروريستي در نزديکي مرزهاي خود نياز دارد لذا از ديدگاه آمريکا و تصميم به برکناري معمر قذافي در سال ۲۰۱۱ به اين مساله نگاه مي‌کنم تفاوت در اين است که دولت اوباما ليبي را همانند آنچه در عراق انجام داد تنها گذاشت و اين در تقويت آشوب و ويراني نقش داشت.
او ادامه داد: دوست ندارم ترکيه در حمايت از فائز السراج نقش داشته باشد و نمي‌خواهم هيچ قدرت خارجي را در اين کشور ببينم. ادامه اوضاع نامناسب به نفع آمريکا و مصر نيست.
بولتون اظهار کرد: مخالف حضور ترکيه در ليبي هستم و سياست دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا و اروپا در تعامل با پرونده ليبي نامشخص است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar