برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo

دستور الکاظمی برای بازداشت فوری عاملان ترورها در بصره

منبع
ايسنا
بروزرسانی
دستور الکاظمی برای بازداشت فوری عاملان ترورها در بصره

ايسنا/ نخست‌وزير عراق در واکنش به تحولات اخير در استان بصره گفت که برخي گروه‌هاي "غيرقانوني" به دنبال ايجاد رعب در ميان اهالي بصره هستند.

به نقل از شفق نيوز، مصطفي الکاظمي، نخست‌وزير عراق که به بصره سفر کرده است در جريان نشست فرماندهان امنيتي و نظامي در مقر عمليات بصره اظهار کرد: حضور ما در اينجا براي يک مسأله منحصر به فرد است؛ چراکه بصره براي ما مهم بوده و کوتاهي در حفاظت از امنيت آن را نخواهيم پذيرفت.

وي درباره حوادث و ناامني هاي اخير اين استان اظهار کرد: گروه‌هاي "غيرقانوني" درصدد ايجاد رعب در ميان ساکنان بصره هستند و اين افراد تهديدي براي آنها و تمامي عراقي‌ها به شمار مي‌روند.

الکاظمي خطاب به فرماندهان امنيتي و نظامي بصره افزود: شما بايد با همه امکانات کار کنيد تا امنيت مردم بصره را تأمين کنيد و جنايتکاراني نيز هستند که مرتکب ترور مي‌شوند، اما ما اقدام جدي نديده‌ايم  و سلاح‌هاي پراکنده و مشکلات قبيله‌اي غيرقابل قبول هستند و بايد اقدامات پيشگيرانه‌اي انجام شود و از نقض قانون چشم پوشي نخواهيم کرد.

وي تأکيد کرد: ما بايد اعتماد را به دستگاه‌هاي امنيتي بازگردانيم و من و وزيران امنيتي و رؤساي دستگاههاي امنيتي بلافاصله از سفر بازگشته و براي افزايش روحيه نيروهاي امنيتي به اينجا آمديم تا امنيت را در اين استان برقرار کنيم.

نخست وزير عراق ادامه داد: بايد از ادامه اين اتفاقات جلوگيري شود و ترورهاي اخير تخطي از قانون است که ما نمي‌توانيم آن را تحمل کنيم. به همين منظور از فرماندهان امنيتي مي خواهيم که با اقدامي جدي مجرمان را در سريع‌ترين زمان ممکن شناسايي کنند و با هرگونه مداخلات سياسي در اقدامات امنيتي مخالفيم.

مصطفي الکاظمي تصريح کرد: ترور اخيري که در شهر بصره رخ داد، اقدامي است که نمي‌توان نسبت به آن کوتاه آمد و از آن چشم پوشي کرد.

نخست ‎وزير عراق شامگاه شنبه براي بررسي اوضاع امنيتي به استان بصره سفر کرد.

در همين حال، عثمان الغانمي، وزير کشور عراق اعلام کرد که گروهي از نيروهاي امنيتي براي بازداشت فوري قاتلان فعالان به استان بصره اعزام شده است.

الغانمي در اين باره گفت: مجرمان را تحت پيگرد قرار داده و طي چند ساعت قاتلان را بازداشت مي‌کنيم.

در همين حال، اسعد العيداني، استاندار بصره خواستار ادامه تحقيق درباره جرايم ترور فعالان با پيگيري مستقيم مصطفي الکاظمي شد.

وي همچنين از وجود فتنه انگيزان در بصره هشدار داد و گفت اين افراد اهل استان بصره نيستند.

مرکز استان بصره طي روزهاي اخير شاهد ناآرامي و اعتراضات گسترده به ترور شماري از فعالان در اين شهر بوده و در جريان آن نيز، صدها معترض با وجود تلاش هاي نيروهاي امنيتي براي متفرق کردن آنها با استفاده از گاز اشک آور، ساختمان استانداري و دفتر نمايندگي پارلمان عراق را به آتش کشيدند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره