ایسنا/ دو شهر هامبورگ و دوسلدورف آلمان شاهد تظاهرات صدها تن از معترضان در اعتراض به خشونت پلیس این کشور بودند.

به نقل از خبرگزاری آلمان، این تجمعات پس از آن بر پا شدند که ویدیوهایی از تاکتیک خشونت‌آمیز پلیس در دوسلدورف و هامبورگ در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت که در یکی از آنها یک افسر پلیس زانوی خود را مدتی روی گردن یک مظنون قرار داده بود.

عملیات پرمناقشه پلیس در این دو شهر فیلمبرداری شده و در سطحی وسیع در شبکه‌های اجتماعی پخش شد که خشم معترضان را تحریک کرد.

در این ویدیوی جنجالی، یک مامور پلیس در شهر دوسلدورف در غرب آلمان در حالی زانویش  را برای چند ثانیه روی گردن یک مظنون قرار داد که این ویدیو بسیاری را به یاد کشته شدن جورج فلوید توسط پلیس آمریکا انداخت که به شکل مشابهی یک مامور پلیس زانویش را روی گردن این شهروند سیاه‌پوست آمریکایی گذاشت و او را خفه کرد.

دولت ایالت راین شمالی-وستفالیا در آلمان خواستار تحقیقات درباره این حادثه شده است.

در یک ویدیوی منتشر شده از بندر شمالی هامبورگ نیز چند افسر پلیس دیده می‌شوند که به سمت نوجوانی که مشغول راندن یک اسکوتر برقی روی آسفالت خیابان است، حمله می‌کنند. منتقدان، نحوه برخورد این افسران پلیس را نیز افراطی و همراه با سوءاستفاده خواندند. اتحادیه پلیس آلمان از اقدامات این نیرو دفاع کرده و گفته که این تصاویر برای منفی نشان دادن پلیس مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

براساس برآوردها حدود ۳۰۰ تن در تجمع اعتراضی دوسلدورف و حدود ۲۵۰ تن نیز در تجمع هامبورگ حضور پیدا کردند. معترضان بنرهایی حمل می‌کردند که رویشان نوشته شده بود: "ما تمامی اشکال خشونت پلیس را محکوم می‌کنیم" و همچنین نوشته شده بود "همبستگی در همه زمان‌ها".

این تظاهرات از سوی چند گروه چپگرا و سازمان مدنی ضدنژادپرستی سازماندهی شده بود. گزارش شد که مادر نوجوان ۱۵ ساله‌ای که حادثه هامبورگ به او مربوط بود نیز در تجمع شرکت کرده است.

هر دو ویدیوی جنجالی مربوط به برخورد پلیس آلمان در پی اعتراضات جنبش جان سیاه‌پوستان مهم است، در تابستان جاری در آلمان که با الهام گرفتن از تظاهرات معترضان آمریکایی علیه نژادپرستی و خشونت پلیس برگزار شدند، مطرح شده‌اند.

بالا گرفتن تنش‌ها میان پلیس و گروه‌های جوانان آلمانی در شهرهای بزرگ این کشور خبرساز شده است. اواخر ژوئن شهر اشتوتگارت شاهد اعتراضاتی در پاسخ به برخورد نامناسب پلیس در حین بازرسی به بهانه کشف مواد مخدر بود. در ماه ژوئیه شهر فرانکفورت آلمان هم شاهد ناآرامی‌هایی بود که منجر به دستگیری ده‌ها تن شدند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar