تسنیم/ رئیس سرویس فدرال همکاری‌های نظامی-فنی روسیه، از فروش بیش از ۷ میلیارد دلار تسلیحات نظامی این کشور از ابتدای سال جاری میلادی، به بیش از ۴۰ کشور جهان خبر داد.

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "دمیتری شوگایف" رئیس سرویس فدرال همکاری‌های نظامی-فنی روسیه، روز یکشنبه در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه بین المللی تسلیحات نظامی "ارتش-2020" در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد که روسیه از ابتدای سال جاری میلادی، تسلیحات نظامی به ارزش بیش از 7 میلیارد دلار فروخته است و بیش از 40 کشور جهان خریدار این سلاح‌ها هستند.

این مقام روس افزود: «این نتیجه خوبی است که شرکت‌های زیر نظر سرویس فدرال همکاری‌های نظامی-فنی روسیه، با وجود محدودیت‌های بین المللی موجود قادر به حفظ آن بودند.

به گفته شوگایف، روسیه ارسال مجموعه‌های موشکی "پانتسیر" به صربستان را به اتمام رسانده و در حال مذاکره درباره فروش احتمالی انواع سیستم‌های دفاع ضدهوایی به این کشور است. البته صحبت درباره انواع خاص این تسلیحات هنوز خیلی زود است.

وی افزود: «چندین کشور نیز نسبت به موشک‌های "باراموس" تولید مشترک روسیه و هند، ابراز علاقه کرده‌اند، البته هنوز هیچ قرارداد مشخصی امضاء نشده و مذاکرات جریان دارد. در اجرای قرارداد فروش جنگنده‌های سوخو-35 به اندونزی هم برخی از جزئیات فنی باقی مانده است که پیش بینی می شود در آینده نزدیک تسویه حساب آن صورت بگیرد. البته طرف روسی قاطعانه قصد دارد این توافقنامه را انجام دهد.

شوگایف یادآور شد که روسیه همچنین در حال انجام مذاکرات جدیدی با ترکیه درباره فروش مجدد سامانه‌های موشکی اس-400 است، اکنون مذاکرات در مرحله "پیشرفته" است و دو طرف دربار زمان بندی و جزئیات فنی در حال توافق هستند.

روز یکشنبه "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در پیامی، ضمن خوشامدگویی به مهمانان نمایشگاه بین المللی نظامی و فنی "ارتش-2020" و شرکت کنندگان در دور جدید بازی‌های بین المللی ارتش‌های جهان، با اشاره به اینکه در سال جاری، این دو رویداد بزرگ به طور همزمان آغاز می شوند، بر اهمیت ایجاد روابط قابل اعتماد در زمینه امنیت و همکاری‌های نظامی و فنی، تأکید کرد و گفت: «من اطمینان دارم که برنامه‌های دیدنی، پربار و مرسوم این رویدادها، مورد رضایت تمامی شرکت کنندگان در آنها قرار خواهد گرفت.

به گفته پوتین، ایجاد روابط قابل اعتماد در عرصه امنیتی و توسعه همکاری‌های نظامی-فنی و همچنین "جستجو برای یافتن پاسخ مشترک برای مقابله با چالش‌های نوظهور" جهان حاضر، حائز اهمیت زیادی است و روسیه برای ایجاد چنین روابط محترمانه‌ای تلاش می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar