ايسنا/ يک خبرگزاري دولتي کره شمالي گزارش داد، اين کشور يک وب‌سايت ضد سيگار کشيدن را در شبکه اينترنت داخلي خود راه‌اندازي کرده؛ اين در حالي است که کيم جونگ اون، رهبر اين کشور هنوز اين عادت را کنار نگذاشته است.

به نقل از خبرگزاري "يونهاپ" کره جنوبي، بنا بر "ميري"، يکي از وب‌سايت‌هاي پروپاگانداي کره شمالي، يک مرکز تحقيقاتي ضد استعمال دخانيات، ماه گذشته وب‌سايت "عليه سيگار کشيدن ۱.۰" را در سيستم شبکه رايانه‌اي اين کشور راه‌اندازي کرد تا از اين طريق، در حوزه ترک سيگار به عموم اطلاع‌رساني کند.

اين وب‌سايت، از بيرون قابل دسترس نيست زيرا شبکه رايانه‌اي کاملاً کنترل شده کره شمالي "کوانگ‌ميونگ‌سونگ"، از اينترنت جهاني قطع است تا مردم را از دسترسي به اطلاعات خارجي بازدارد.

وب‌سايت ميري اعلام کرد که فراهم کردن اطلاعات علمي براي کمپين ضد سيگار کشيدن، کليدي به شمار مي‌آيد.

اين مرکز تحقيقاتي همچنين ارائه دهنده خدماتي نظير بررسي مقدار نيکوتين در بدن فرد سيگاري است، در حالي که چاي و ديگر نوشيدني‌هايي را که مي‌تواند براي تلاش‌ها در جهت ترک سيگار مفيد باشد، هم توليد مي‌کند.

کره شمالي طي سال‌هاي اخير تلاش‌هاي ضد استعمال دخانيات را افزايش داده و سال گذشته نيز قانوني را براي محدود کردن واردات سيگار خارجي و ممنوعيت واردات سيگارهاي الکترونيکي و ويپ، اصلاح کرد. اين کشور همچنين مناطق ممنوع براي سيگار کشيدن را در ساختمان‌ها و مکان‌هاي عمومي توسعه داده است.

با وجود اين کمپين، رهبر کره شمالي هنوز سيگار کشيدن را ترک نکرده و خبرگزاري‌هاي دولتي عموماً او را در حال صحبت با مقامات و با سيگاري در دست، به تصوير مي‌کشند. کيم زمان زيادي است که به عنوان يک "سيگاري قهار" شناخته مي‌شود. وي در سفر طولاني‌اش به ويتنام براي حضور در دومين نشست با دونالد ترامپ نيز ظاهراً توقفي داشته تا بتواند سيگار بکشد. عکس‌ها او را نشان مي‌دهند که بر سکوي قطار ايستاده و سيگار مي‌کشد، در حالي که خواهرش کيم يو-جونگ برايش زيرسيگاري را نگه داشته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar