ايرنا/ وزارت امور خارجه انگليس روز دوشنبه اعلام کرد «دومينيک راب» اين هفته با دستورکار فشار براي از سرگيري گفت‌وگوهاي صلح خاورميانه راهي فلسطين و سرزمين‌هاي اشغالي خواهد شد.

سفر دومينک راب درحالي قرار است به فلسطين و سرزمين هاي اشغالي انجام شود که مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا نيز از امروز سفر دوره اي خود را به سرزمين هاي اشغالي، امارات متحده عربي، بحرين و سودان آغاز کرده است. 
در بيانيه وزارت امور خارجه انگليس آمده است:«با توجه به عادي سازي روابط ميان امارات متحده عربي و اسرائيل و تعليق طرح الحاق کرانه باختري، «دومينيک راب» براي تاکيد بر تعهد انگليس نسبت به جلوگيري از اجراي اين طرح و پيگيري راه حل تشکيل دو کشور، راهي «اسرائيل و فلسطين» خواهد شد».
اين بيانيه يادآور شده که لندن مدت‌هاست مخالفت خود را با طرح الحاق کرانه باختري اعلام کرده و بوريس جانسون  نخست وزير انگليس هم هشدار داده که اجراي اين طرح روند صلح خاورميانه را به محاق مي‌برد.
«دومينيک راب» در آستانه انجام اين سفر به خبرنگاران گفت: تصميم اسرائيل براي تعليق طرح الحاق گامي حياتي در راستاي دست‌يابي به خاورميانه‌اي مسالمت‌آميز است. اينک مهم است گام‌هاي بعدي در اين رابطه برداشته شود و دولت‌ اسرائيل و مقام‌هاي فلسطين درباره راه حل تشکيل دو کشور براي رسيدن به صلح گقت وگو کنند.
بر اساس اين بيانيه، دومينيک راب در اين سفر قرار است علاوه بر ديدار با وزيرخارجه، با وزير دفاع و نخست وزير رژيم صهيونيستي نيز ملاقات کند. وي در رام الله نيز با محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين ديدار و مخالفت لندن با طرح الحاق کرانه باختري را که مغاير قوانين بين المللي است يادآوري خواهد کرد.
در بيانيه وزارت امور خارجه انگليس آمده که لندن چالش‌هاي رسيدن به راه حل تشکيل دو دولت را دست کم نمي‌گيرد، اما «دومينيک راب» در اين سفر، تمايل انگليس براي کمک به از سرگيري گفت‌وگوهاي فلسطيني-اسرائيلي را به عنوان گامي  در راستاي رسيدن به توافق مسالمت آميز و پايدار به نفع مردم دو طرف اعلام خواهد کرد.
دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريکا پنجشنبه ۲۳ مرداد در يک پيام توئيتري از آنچه «توافق تاريخي» اسرائيل و امارات براي عادي‌سازي کامل روابط دوجانبه خواند، خبر داد.
بنيامين نتانياهو نخست‌وزير رژيم صهيونيستي نيز با انتشار پيامي در رسانه‌هاي اجتماعي، امضاي توافق‌نامه عادي‌سازي روابط با امارات را «يک گام تاريخي» خواند.
همزمان  «محمد بن زايد» وليعهد ابوظبي اعلام کرد که با طرف صهيونيستي درباره توقف الحاق اراضي فلسطيني توافق کرده است.
با اين حال  «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير رژيم صهيونيستي تاکيد کرده که به طرح اشغال اراضي فلسطيني پايبند است و از آن کوتاه نخواهد آمد.  وي گفته است: مسأله الحاق بر روي ميز باقي خواهد ماند و همچنان اين مساله در دستورکار است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar