میزان/ انتشار گزارش‌های ضد و نقیض در مورد وضعیت سلامتی سران کشور‌های ژاپن و کره شمالی، سبب گمانه زنی در مورد آینده سیاسی این دو کشور شده است.

شرایط جسمی و سلامتی «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن و «کیم جونگ اون»، رییس کره شمالی در پی مراجعه مکرر آبه به بیمارستان و عدم حضور طولانی «اون» در انظار عمومی، به عاملی برای گمانه زنی در مورد آینده سیاسی دو کشور ژاپن و کره شمالی تبدیل شده است.
 
به گزارش «رویترز و یونهاپ»، مراجعه‌های مکرر «آبه» به بیمارستان در روز‌های گذشته سبب بروز این نگرانی در محافل ژاپنی شده که آیا وی تا پایان سپتامبر ۲۰۲۱ (پایان دوره قدرت حزب حاکم)، می‌تواند در سمت نخست وزیری باقی بماند یا خیر.
 
رسانه‌های ژاپن روز سه شنبه، اعلام کردند «شینزو آبه»، قصد دارد در هفته جاری کنفرانسی خبری در مورد سلامتی خود برگزار کند.
 
انتظار می‌رود وی ماه آینده تغییراتی در کابینه و پست‌های حزبی ایجاد کند.
 
براساس ماده ۹ قانون کابینه ژاپن، در صورت ناتوانی نخست وزیر از انجام وظایف خود یا خالی ماندن این سمت، وزیر کابینه‌ای که وی قبلا انتخاب کرده، به صورت موقت عهده دار این سمت خواهد شد.
 
براساس این سناریو، «تارو آسو»، معاون «شینزو آبه» که وزیر دارایی نیز است، جانشین وی می‌شود و پس از آن «یوشیده سوگا»، دبیر اول و سخنگوی کابینه ژاپن، گزینه احتمالی جانشینی است.
 
باید توجه داشت که این سناریو، برای غیبت موقت «شینزو آبه»، مطرح است.
 
نخست وزیر موقت اگرچه نمی‌تواند دستور برگزاری انتخابات زودهنگام را صادر کند، اما می‌تواند بر تدوین بودجه نظارت داشته، معاهدات را امضا و فراخوان ارتش را صادر کند.
 
اما اگر «شینزو آبه»، استعفای خود را اعلام کند، انتخاباتی در حزب «لیبرال دموکرات»، حزب متبوعش برای انتخاب جانشین وی برگزار می‌شود.
 
فرد منتخب باید رای پارلمان را نیز به دست بیاورد که به وی فرصت حضور در قدرت تا پایان سپتامبر ۲۰۲۱ را می‌دهد؛ تا زمان انتخاب نخست وزیر جدید، «شینزو آبه» و کابینه اش باید به فعالیت خود ادامه بدهند.

جلسه پارلمان ژاپن احتمالا در ماه اکتبر یا دیرتر برگزار می‌شود؛ ضمن اینکه انتخابات مجلس سنا نیز اواخر اکتبر ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد.
 
از سوی دیگر از کره شمالی خبر می‌رسد که خواهر کوچک‌تر «کیم جونگ اون»، کنترل حزب کارگر، حزب حاکم این کشور را در دست گرفته است.
 
وزیر دفاع کره جنوبی روز سه شنبه با اعلام این خبر گفت «با توجه به این که کیم جونگ اون بر حزب، ارتش و دولت کنترل داشته و برخی از نقش‌ها و مسئولیت‌ها را به دستیاران خود واگذار کرده بود، نظارت خواهرش بر استراتژی پیونگ یانگ بر نظارت سئول و واشنگتن، گمانه زنی کنترل وی بر حزب را تقویت می‌کند.»
 
وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد احتمال اقدام نظامی علیه تحرکات کره شمالی، این امر را رد نکرد.
 
جدیدترین گزارش‌ها از وضعیت جسمی رییس کره شمالی از قرار داشتن وی در کما حکایت دارند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar